Boston'da 3 yüz nakli yapıldı

Üç Amerikalı hastaya Mart ayında başarılı yüz nakli yapıldı.
New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, Boston’daki Brigham and Women’s Hospital hastanesinde, 2001, 2008 ve 2009 yıllarında elektrik çarpması ve hayvan saldırısı sonucu yüz dokusunun büyük bölümünü kaybetmiş üç hastaya yüz nakli yapıldı.
Yüz dokusu nakledilen hastalar burunlarından nefes alamıyor, sabit bir yüz ifadesi taşıyor, ağzını kapatamıyor ve çok zor konuşabiliyordu. Kazalarda yanak ve burun yumuşak dokusunun büyük bölümünü, göz kapaklarını, bir veya iki gözü ile dudaklarını kaybeden hastalara, beyin ölümü gerçekleşmiş bağışçılardan doku nakledildi.
Hastalardan biri ameliyattan üç gün sonra yoğun bakımdan çıktı ve koku alabiliyordu, biri ameliyattan dört gün sonra yoğun bakımdan çıktığında yemek yeyip içebiliyordu. Bu iki hasta 10 ve 13 gün sonra taburcu edildi. Üçüncü hasta yoğun bakımdan 18 gün sonra çıktı ve 38 gün hastanede kaldı.
Nakilden üç ay sonra tüm hastaların yüzlerinde, 15 milimetre mesafedeki iki noktayı birbirinden ayırt edebilecek kadar hassasiyet gelişmişti.
Bu arada doku bağışında bulunanların yakınları, hastaların yeni yüzlerinin, vericinin yüzüne benzemediğini vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.