‘Büyük patron’ devreye girdi…

Başbakan ErdoğanAli Ağaoğlu’nun İBB ile çözemediği arsa sorunu için “Kadir Bey’e söyledim olmayınca ben de gittim büyük patrona, o da Bakana talimat verdi” sözlerinin teknik takibe takıldığı öğrenildi.

EXTRA-İBB, Ali Ağaoğlu’na ait arazinin imar planında değişiklik yapmayı reddetti. İddiaya göre, Başbakan Erdoğan’ın Bakan Bayraktar’a verdiği talimatla arazi ‘özel proje alanı’ ilan edildi.

Aydınlık’ın haberine göre, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, İşadamı Ali Ağaoğlu’na İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden (İBB) geçmeyen bir konut projesi için yardım ettiği iddia edildi. Ali Ağaoğlu’nun İBB ile çözemediği arsa sorunu için “Ben Başbakan’a yaptırdım açık ve net söylüyorum yapmadınız, yapmadınız, Kadir Bey’e söyledim olmayınca ben de gittim büyük patrona, o da Bakana talimat verdi” sözlerinin teknik takibe takıldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘Büyük Rüşvet’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan işadamı Ali Ağaoğlu’nun yaptığı telefon görüşmeleri soruşturma dosyasına girdi. Ağaoğlu, İBB Meclis Üyesi Timur Soysal ve AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Bakırköy’de yapacağı konut projesine ilişkin ayrı ayrı iki görüşme yaptı.

Belediye planı reddetti
Dosyada yer alan telefon kayıtlarına göre, Ağaoğlu sahibi olduğu Bakırköy’deki Veliefendi Hipodromu’nun karşısındaki 70 dönümlük arazide yapacağı konut projesi konusunda İBB ile sorun yaşadı. Ağaoğlu 63 metre olan bina yükseklik sınırının 70 metreye çıkarılmasını ve imar planının değişmesini istedi. Ancak bu plan belediye meclisi tarafından reddedildi.

‘Büyük patron’ devreye girdi
Soruşturma dosyasında, Ağaoğlu’nun “Büyük patron” olarak bahsettiği Başbakan Erdoğan’ı arayarak yardım istediği öne sürüldü. İddiaya göre, Erdoğan’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a verdiği talimat doğrultusunda arazi “özel proje alanı” olarak ilan edildi. Böylece imar izni alınmasına gerek kalmadı.

İstanbul’daki tek özel proje alanı
AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun Ağaoğlu’yla yaptığı görüşmede projenin sorun yaratabileceğini ifade ettiği ve ‘İstanbul’da ilan edilen tek özel proje alanı, başka yok’ dediği öğrenildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.