Çin'de kiralık “müstakbel eş” modası

Çin yeni yılında ailesinin yanına giderken hediye götürmek en yaygın adet olarak bilinirken, evlenme çağındaki genç göçmen işçiler yaşlı ebeveynlerini mutlu etmek için tatil süresince “müstakbel eş” kiralıyor.
Şinhua ajansının haberine göre, birçok kişi evlenme çağına gelince, ailelerden gelen evlilik baskısı nedeniyle yaşlı ebeveynlerini mutlu etmek için böyle bir yola başvuruyor.
Çin’in en yaygın online alışveriş sitesi “taobao.com”da müstakbel erkek ve kadın eşlerin vesikalık fotoğraflarının sergilendiği site, binlerce kalem ürününün yanı sıra müşterilerine Çin yeni yıl tatili öncesinde böyle bir hizmet de sunmuş.
Taobao sitesinin servis sağlayıcısı olduğu onlarca online alışveriş sitesi, ücretlerini müstakbel eşlerin gideceği mesafe, zaman ve yakınlık derecesine göre belirlediği kiralama hizmeti sunuyor.
EL SIKIŞMAK ÜÇ YUAN
El sıkışmanın ortalama fiyatının 3 yuan, aile ile kucaklaşmanın 5 ila 10 yuan arasında değiştiği ücretlendirmede siteler, aile ile yemeğe katılmanın bedeli olarak saat başı 8 yuan, aile ile bir alışveriş ya da gezmeye katılmanın saat ücretini ise 15 yuan olarak belirlemiş.
Bu ücretlerin aynı kentte olduğu belirtilirken, sahte müstakbel eşin başka bir kente gitmesi durumunda ücret birkaç katına çıkıyor. Ülkenin güneyinde olan bir online alışveriş sitesi günlük bin 500 yuan talep ediyor.
Habere göre, yazılım mühendisi olarak çalışan Hu Şiaofey adlı biri, yıl sonu ikramiyesinin yarısı olan 6 bin yuanlık miktarı ailesine tanıştırmak için bulduğu sahte müstakbel eşine harcamış.
Çin’in orta kesimindeki Hunan eyaletinden olan Hu, ailesinin erkenden evlenmesini istediğini ve bir eş adayı bulamadığını kaydetti. Hu bunun üzerine ailesini mutlu etmek için böyle bir yola başvurduğunu kaydediyor. Yılın 11 ayı başka bir yerde çalıştığını belirten Hu, ailesinin bu durumu fark etmeyeceğini savunuyor.
Liaoning Sosyal Bilimler Akademisinden Hou Şiofıng da bu tür davranışların sahtekarca olduğunu ve temel ahlaki standartlara karşı gelmek olduğunu savunuyor.
Hou, gençlerin aileye sahte bir nişanlı götürmeyi anne babaya saygı olarak gördüğünü ancak bu durumun “düpedüz hile olduğunu” belirtiyor. Ailenin içine tamamen yabancı birinin sokulduğunu söyleyen Hou, bu durumun başka bir tehlikeyi doğurduğunu ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.