Çin'de Türkiye için tanıtım atağı

Batı Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın hemen hemen her ülkesinden turist ağırlayan Türkiye, Çin’den gelecek ziyaretçi sayısını da artırmayı amaçlıyor. Avrupa Seyahat Komisyonunun (ETC) Çin’de başlattığı tanıtım ve işbirliği atağından Türkiye turizminin de olumlu etkilenmesi bekleniyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Pekin Kültür Turizm Müşaviri İlknur Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’den her yıl milyonlarca kişinin seyahat amacıyla yola çıktığını söyledi.
Çin’in gelişen yurt dışı pazarının Türkiye’ye yansımasının da son derece olumlu olacağını belirten Yiğit, ”Avrupa’ya akan Çinlilerin peşindeyiz. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Seyehat Komisyonu, Çin’de tanıtım ve işbirliği çalışmaları başlattı. Bu girişimden Türkiye de olumlu etkilenecek” dedi.
Çinlilerin Avrupa ile birlikte Türkiye’yi yakın dönemde keşfetmeye başladığını belirten Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Sadece 10 yıldır kısıtlı turistik seyahat yapılmaya başlanan ülkeden bu yıl yurt dışına çıkan Çinli sayısı 57 milyona ulaşacak. Çin, bu sayı ile dünyada en çok turist gönderen dördüncü ülke konumunda yer alıyor. Çinli turistler dünya genelinde kişi başı harcamada ise 2010’da yüzde 39 artışla ABD’yi geçerek 134,4 milyar dolar harcadı.
Şu anda Çin’den yurt dışına çıkanların yüzde 24’ü Avrupa’yı tercih ediyor. 2020 yılında Avrupa’ya gidecek her 4 turistten birinin Çinli olacağı tahmin ediliyor. Avrupa Seyahat Komisyonu bu tahminlerin gerçekleşmesini hedefleyen bir proje başlattı. Türkiye olarak biz de bu projenin içerisindeyiz.”
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, Çin’in 2020 yılında dünya turizm sektöründe birinci sırayı alacağının öngörüldüğünü anlatan Yiğit, ”Çinli turistler Avrupa ülkelerinde en fazla alışveriş yapan 10 ülke arasına girdi. İşte bu büyük pastadan daha fazla pay almak için Türkiye, Avrupa Seyahat Komisyonu ile Çin’de var olan etkinliğini daha da ileriye taşıyacak” diye konuştu.
Avrupa Seyahat Komisyonu Başkanı Petra Hedorfer’in Pekin’de Çinli acente ve medya yöneticileriyle seminerde biraraya geldiğini kaydeden Yiğit, ”Avrupa Seyahat Komisyonunun, Çin pazarına giriş yapması çok önemli bir gelişme. Artık Çin’de Avrupa ile ilgili tüm tanıtım projelerinde ETC’nin üyesi olarak Türkiye de yer alacak” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.