Fransız kaptan Peyron, dünyayı gemiyle dolaşma rekoru kırdı

Fransız gemi kaptanı Loick Peyron, dünyayı 45 gün, 13 saat, 42 dakika, 53 saniyede dolaşarak, dünyayı gemiyle dolaşma rekorunun yeni sahibi oldu.
Banque Populaire V adlı gemisiyle Fransa’nın Breast limanına dün akşam gelen Peyron ve mürettebatı, 48 gün, 7 saat, 44 dakika 52 saniyelik eski rekorun sahibi Fransız gemi kaptanı Franck Cammas’ın rekorunu üç gün farkla kırarak dünyayı gemiyle en hızlı dolaşan gemi kaptanlarına verilen Jules Verne Ödülünü kazandı.
Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, limana gelişinin ardından Kaptan Peyron’u telefonla arayarak başarısından dolayı kutladı.
Peyron rekoru kırdıktan sonra yaptığı açıklamada, “Üstünüzden yük kalkıyor. İyi yapılmış bir işin ardından ortaya çıkan coşku ve tatmin duygusunu hissediyorsunuz. Çok gururluyuz ancak hız yüzünden çok yorulduk. Kımıldamayan bir yatağın keyfini çıkaracağız ve kafamızı yastığa vuracağız” dedi.
Peyron’un kendisi gibi tanınmış bir gemi kaptanı olan kardeşi Bruno Peyron da başarılı kaptanlık kariyeri boyunca üç kez Jules Verne ödülünü kazanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.