IPI, geçen yıl öldürülen gazetecileri bildirdi

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), geçen yıl dünyada 103 gazetecinin öldürüldüğünü bildirdi.
IPI’ın bugün yayımladığı bildiride, 36 gazetecinin öldürüldüğü Latin Amerika’nın geçen yıl en çok gazetecinin hayatını kaybettiği bölge olduğu belirtildi.
En riskli ülke olan Meksika’nın 10 gazeteciyle, dokuz gazetecinin hayatını kaybettiği Irak’ın önünde yer aldığı belirtildi.
Ortadoğu’nun en tehlikeli ikinci bölge olduğu, burada, özellikle “Arap dünyasındaki karışıklıklar” nedeniyle 21 gazetecinin öldürüldüğü, Kuzey Afrika’da “Arap Baharı” gösterilerini izleyen sekiz gazetecinin hayatını kaybettiği kaydedildi.
Asya bölgesinde hayatını kaybeden gazeteci sayısının 17 olduğu, altı gazetecinin öldürüldüğü Pakistan ve dört gazetecinin öldürüldüğü Filipinler’in, önceki yıl gibi, bölgedeki en tehlikeli ülkeler olmaya devam ettiği belirtildi.
Bildiride, bu cinayetlerin faillerinin adalet önüne çıkarılma olasılığının sıfıra yakın olduğundan duyulan üzüntü de dile getirildi.
IPI ayrıca, geçen yıl, tehlikeli ülkeler listesinde 40 ülkenin yer aldığını, bu sayının son on yılda rekor olduğunu, 2002’de bu listede sadece 19 ülkenin bulunduğunu kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.