Kadın Yüzbaşı hakkındaki hapis kararı Yargıtay tarafından bozuldu

Deniz-Yüzbaşı-Ebru-Ercüment-2013-1Askeri casusluk davasından yargılanan ve bebeğini düşüren kadın Yüzbaşı hakkındaki hapis kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

EXTRA-İstanbul’daki askeri casusluk davasından yargılanan ve hamileyken başlatılan soruşturma aşamasında bebeğini düşüren Deniz Yüzbaşı Ebru Ercüment hakkında verilen 9 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu. Aynı davadaki bazı sanıklar hakkındaki karar da bozulurken bazıları ise onandı.

Kadın Yüzbaşı Ercüment hakkında, “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “kişisel verinin kaydedilmesi” suçlarından kurulan hüküm bozuldu. Sanığın, fotoğraf ve bilgileri başka sanıklara ulaştırmak olarak kabul edilen eyleminde, bilgileri temin ya da kaydettiğine veya bu eylemlere katıldığına dair delil bulunmadığı gözetilmeden değerlendirmede yanılgıya düşülerek bu suçlardan da mahkum edilmesi bozma nedeni sayıldı.

Ebru Ercüment 1997’de Teğmen rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katılmış, Adatepe ve Salih Reis fırkateynlerinde görev yapmıştı. Karamürsel Eğitim Merkez Komutanlığında, denizaltı savunma eğitimi veren tek kadın subaydı. Davada sırasında, dijital belgelerde adı geçen ve talimat aldığı iddia edilen Albay İbrahim Sezer’i hayatında ilk kez mahkeme salonunda gördüğünü söyledi. TİB kayıtlarına göre de Ercüment’in cep telefonundan 2005-2010 yılları arasında 61 bin 551 telefon görüşmesi yapıldığı ancak bu görüşmelerden hiçbirinde talimat aldığı iddia edilen Albay Sezer ile görüşmesi olmadığı da belirlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.