Kurtçuklar uzayda nasıl yaşayabiliyor?

Bilim adamları, biyolojik olarak insana büyük benzerlik gösteren mikroskobik kurtçukların uzayda yaşayabildiğini ortaya çıkardı.
Nothingham Üniversitesinden Nathaniel Szewczyk önderliğinde İngiliz bilim adamları, Discovery mekiğiyle uzaya “Caenorhabditis elegans” türü 4 bin kurtçuk gönderdi ve kurtçukların uzayda nasıl hayatta kaldığını inceledi.
İngiliz Kraliyet Topluluğu’na ait “Interface” dergisinde yayımlanan araştırmada, kurtçukların uzayda tıpkı dünyada olduğu gibi yumurtadan yetişkinliğe eriştikleri ve çoğalmaya devam ettikleri saptandı.
Uzun süreli ve uzun mesafeli uzay yolculuklarının insanlar üzerindeki olası etkilerini araştırmak için C. elegans kurtçuklarından yararlanan bilim adamları, altı aylık uzay yolculuğunun ilk üç ayında üreyen 12 kurtçuk nesli üzerinde düşük yörünge etkisini başarılı bir biçimde gözlemlediklerini açıkladı.
Uzay uçuşu sırasında meydana gelen biyolojik değişikliklerin çoğunun, astronotlarla kurtçukları aynı şekilde etkilediği belirlendi.
ABD’deki Pittsburgh ve Colorado üniversitelerinden uzmanlarla işbirliği yapan Szewczyk ve ekibi, kurtçukların uzaydaki yüksek radyasyon ve diğer çevresel koşullara verdiği tepkileri de inceleyerek, uzaydaki ağırlıksızlığın kas hücrelerinde kimyasal değişikliklere yol açtığını ortaya çıkardı.
Genetik yapısı tam olarak çıkarılan ilk çok hücreli organizma olan C. elegans kurtçuklarının 20 bin geninden büyük bir kısmı, insanlardakiyle aynı işlevleri gösteriyor.
İnsan biyolojisini daha iyi anlamak amacıyla uzun süredir C. elegans türü üzerinde çalışan bilim adamları, kurtçukların Mars’ta yaşam olasılığı ile ilgili araştırmalara da yardımcı olacağını belirtti.
Astrofizikçi Stephen Hawkings’in de aralarında bulunduğu birçok uzman, insan ırkının hayatta kalabilmesinin diğer gezegenlerde koloniler kurulmasına bağlı olduğuna inanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.