Meclis Başkanı Çiçek, ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına indi’…

Meclis Başkanı-Cemil Çiçek-2013-1Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bütçe görüşmelerindeki tartışmalara ilişkin “Birkaç kişinin hatası yüzünden biz zan altında kalıyoruz. Bugün atılan başlıklara bakın. ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına indi’ bunu hak etmiyoruz. Başlığa bir şey demiyorum. Buna da isyan ediyorum” dedi.

EXTRA-Meclis Başkanı Cemil Çiçek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çiçek, anayasa çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine, “Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde anlaşılan madde sayısı 60’tır. Bu birkaç madde daha arttı ama her partinin önem verdiği hususlar var, buralarda görüş birliği nasıl temin edilecek. Sayın genel başkanlar yazdıkları yazılarda bunun nasıl olabileceği ile ilgili de bir ipucu verebilirlerse toplantılar devam etsin. Masa anayasanın önüne geçti. Masadan kim kalktı? kim kalkacak? Ama masa ne yapacak bu sorunun cevabını hep beraber bulmamız lazım.

Ben artık başkanlık yapmıyorum. Bu haliyle, bu yöntemle bir yere götürme imkanımız yok. Bütün partilerin hedefi 2012 sonuydu. Seçim ortamına geldik. Seçim ortamında çalışılır da, seçimin olmadığı ortamda ne kadar verimli çalıştıysak, seçim ortamında ne kadar verimli çalışacağız. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

Cemil Çiçek, Meclis’te halen devam eden bütçe görüşmelerindeki tartışmalarla ilgili de şunları söyledi:

“Bunlar doğru şeyler değil. Biz bunu hak etmiyoruz. TBMM bunu hak etmiyor. Bu son olsun herkes ders çıkarsın ilk gün müzakereleri yürütürken ne kadar zorlandığımı gördünüz. Müzakere yapmıyoruz neredeyse kavga ediyoruz.

Umarım bundan ders çıkartırlar. Birkaç kişinin hatası yüzünden biz zan altında kalıyoruz. Bugün atılan başlıklara bakın. ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına indi’ bunu hak etmiyoruz. Başlığa bir şey demiyorum. Buna da isyan ediyorum. Benim dönemimdeki tutanakları genel başkanlara gönderdim. Destek rica ettim. Birkaç kişinin ortaya çıkardığı bir problem bu, birkaç kişiyi çözemedik maalesef.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.