Neanderthallere ait evin kalıntıları

Ukrayna’nın doğusunda arkeologlar, Neanderthallere ait mamut kemiğinden yapılmış bir evin kalıntılarını buldu.
44 bin yıl öncesine ait, 8 metre çapındaki evin, kemikten yapılması dikkat çekiyor. Yaklaşık 30 bin yıl önce soyu tükenen Neanderthallerin mağaralarda yaşadığı düşünülüyordu. Molodova kenti yakınlarında bulunan ev, aralarında kafatasları, çene kemikleri, dişler ve bacak kemiklerinin bulunduğu 116 kemikten oluşuyor. Bu kemiklerin büyük bir kısmının üzerinde boya ile oymalarla yapılmış süslemeler bulunuyor. Evin içinde ise içleri külle doldurulmuş en az 25 mamut kalbi bulundu.
Araştırmacılar, Neanderthallerin ev yapmak için avlayıp yedikleri ve doğada ölü buldukları mamutların kemiklerini topladığını söyledi.
“Quaternary International” dergisinde yayımlanacak bulgular, Neanderthallerin kendi kültürleri olan ve hatta iletişim kurmak için ortak bir dil geliştirmiş insanlar olduğu varsayımını güçlendirdi. Şimdiye kadar bulunan en eski bina, Japonya’nın başkenti Tokyo yakınlarındaydı. Yaklaşık 500 bin yıl öncesine ait olduğu sanılan ev, Homo erectus (dik duran insan) tarafından yere saplanan ahşap çubuklarla yapılmıştı. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.