Yargı uyum yasası ‘TBMM’ye sevkedildi

16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişiklik paketi çerçevesinde, yargıda yeni sisteme uyuma ilişkin yasa tasarısı TBMM’ye sevkedildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Meclis’e gönderilen uyum paketine göre, daha önce Başbakan tarafından verilen Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı için yargılama izni, yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Cumhurbaşkanı tarafından verilecek.

Yasaya göre; Cumhurbaşkanlığı, yine kuvvet komutanlarının da soruşturulması için izni verecek makam olacak. Yargının, yeni sisteme uyumuna ilişkin pakette, 16 kanunda 132 maddede düzenleme yapılıyor.

Paketin, TBMM’nin tatile gireceği 22 Haziran öncesinde çıkarılması bekleniyor.

GENEL KURMAY ADLİ MÜŞAVİRLERİ SAVUNMA BAKANI’NA BAĞLANIYOR
Uyum yasası ile Genelkurmay adli müşavirlikleri de Genelkurmay Başkanlığı yerine, Milli Savunma Bakanı’na bağlanıyor. Yine pakette yer alan bir maddeye göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki amiral ve generallerin suça karışmaları halinde yargılanmalarının, Devlet Memurları Yasası’ndaki Vali ve müsteşarlara uygulanan sisteme göre yapılması da öngörülüyor.

KOZMİK ODA ARAMASINDA YAŞANANLARA ÖNLEM; ASKERİ MEKANLARI ADLİ KOLLUK ARAYACAK
Halen yürürlükte olan CMK’da, askeri mekanların Cumhuriyet Savcısı’nın talebi üzerine, askeri makamlar tarafından aranması öngörülüyor. Ancak TBMM’ye sunulan uyum yasasıyla, askeri mekanların askeri makamlar yerine, adli kolluk görevlileri tarafından aranması hükmü getirildi.

HSK ÜYELERİNE TAZMİNAT DAVASI AÇILAMIYOR
Uyum yasasındaki bir başka hüküm ise, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerine görevi kötüye kullanmak nedeniyle tazminat davası açılmasının önünün kapatılması. Yasada yer alan hüküm uyarınca, HSK üyeleri yerine tazminat davası ancak devlete açılabiliyor.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLAR HAKKINDAKİ YÜCE DİVAN YARGILAMASI EN FAZLA 6 AY SÜRECEK
Uyum yasaları ile getirilen bir başka yeni hüküm ise, Cumhurbaşkanı, yardımcıları ya da Bakanları “Yüce Divan” sıfatıyla yargılayacak olan Anayasa Mahkemesi’ne, yargılama için üç artı üç şeklinde altı ay tanınması. Yargılamanın altı ayda bitirilmesi hükme bağlanıyor.

KHK HAYATIMIZDAN ÇIKACAK
Uyum yasasında getirilen bir başka madde ise bundan sonra yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra “Kanun Hükmünde Kararname”nin yerine “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi” getirilmesi olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.