Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç ‘Balbay’ kararını değerlendirdi

Haşim Kılıç-Balyoz-1Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay kararını değerlendirdi.

PLUS-Posta Gazetesi’ne konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dünkü Balbay kararıyla ilgili, “Bu noktadan sonra hapisteki tüm milletvekillerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. Yeni bir hukuki işlem yapılmak zorunda. Zaten esas hak ihlali bu kişilerin milletvekili seçildiği Haziran 2011’de tahliye edilmemiş olmalarıydı” dedi.

‘5 BİN LİRA VERİNCE BU İŞ BİTMEZ’
Anayasa Mahkemesi’nin 5 yıldır tutuklu olan Mustafa Balbay için “5 bin lira tazimnat”a hükmetmesi akıllara, “5 bin lira ödenince Balbay’ın mağduriyeti giderilecek mi?” sorusunu getirdi. Posta’dan Candaş Tolga ışık bu soruyu Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a sordu. İşte yanıtı: “Balbay’ın tazminat talebi olduğu için bu kararı verdik. 4 bin TL verince bu iş bitecek diye bir değerlendirme yok.”

‘HAK İHLALİ DE DÜZELTİLECEK’
Başkan Haşim Kılıç şöyle devam etti: “Biz hem tazminat verilecek hem de hak ihhali düzeltilecek diyoruz. Anayasa Mahkemesi bu konudaki gerekçeli kararını Mustafa Balbay için İstanbul’da tutukluluk ve mahkumiyet kararını alan yerel mahkemeye ve Yargıtay’a gönderecek. Bu noktadan sonra hapisteki tüm milletvekillerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekecek.”

BAŞKANDAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI
Mustafa Balbay, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuruda “Milletvekili dokunulmazlığım ihlal edildi” diyordu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bununla ilgili olarak çok önemli bir uyarı yaptı: “Şu kadarını söyleyebilirim: esas ihlal milletvekili seçildikleri Haziran 2011’den itibaren bu kişilerin tahliye edilmemiş olmalarıdır. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla yeniden hukuksal işlem yapmak zorunlu olmuştur.”

GEREKÇELİ KARAR BEKLENECEK
Haşim Kılıç sözlerini şöyle tamamladı: “Anayasa Mahkemesi’ne göre, bu kişiler milletvekili seçildiği andan itibaren serbest kalmalıydı.” Bundan sonra gözler gerekçeli kararın açıklanmasının ardından İstanbul’daki yerel mahkemenin ve Yargıtay’ın yapacağı işlemde. Mustafa Balbay’ın dışında MHP’den Engin Alan ve BDP’den 5 milletvekili halen hapiste bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.