Ankara kara teslim…

Ankara-kar-1Türkiye’de çok sayıda bölge kar yağışlı havanın etkisi altına girdi. Ankara’dan Zonguldak’a, Erzurum’dan Çorum’a, Erzincan’dan Kütahya’ya birçok ilde kar yağışı etkili oldu.

PLUS-Başkentte Ankara’da akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, kentin farklı noktalarında çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazası meydana geldi.

Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı özellikle şehirlerarası bağlantı yollarında ve işlek caddelerde trafiğin aksamasına neden oldu.

Çorum’da beklenen kar yağışı etkili olmaya başladı. Kentte dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Yılın ilk karı, şiddetli soğukların etkisini azaltırken vatandaşlar da karın keyfini çıkarttı. Geçen yıllara göre geç yağan kar, beyaz bir örtü gibi her yeri kapladı. Kar, şehir merkezinin yanı sıra birçok ilçede de kendini gösterdi.

Yozgat’ta dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu. Karda ilerleyemeyen bazı araçlar ise yolda kaldı. İl genelinde etkili olan kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücüler trafikte zor anlar yaşadı. Yolda kalan araçları vatandaşlar iterek hareket ettirmeye çalıştı. Bazı vatandaşlar ise karlı yolda daha fazla ilerleyemeyince otomobilini park ederek gidecekleri yere yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava Karabük’te de etkisini göstermeye başladı. Eflani ilçesinde yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, yerini gece saatlerinde kar yağışına bıraktı. Özellikle ilçe merkezini ve köylerini etkileyen kar yağışı hava sıcaklığının da sıfırın altına düşmesine sebep oldu.

Zonguldak’a mevsimin ilk karı dün yağdı. Sürücüler karlı havada zorlanırken, çocuklar kartpostallık manzaralar eşliğinde karın doyasıya eğlendi. Zonguldak – Ereğli karayolu ile Zonguldak – Ankara karayolunun yüksek kesimlerinde yaklaşık 10 santim biriken kar, sürücülere zor anlar yaşattı. Karayollarına ait araçlarla yollardaki karlar temizlenirken hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler yollarda kaldı.

Yurdu etkisine alan yoğun kar ve tipi, Kütahya’da da etkisini gösterdi. Kentin özellikle yüksek kesimleri karla kaplandı. Kütahya’da hava sıcaklığının düşmesiyle akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Afyonkarahisar, Eskişehir ve Tavşanlı karayolunda trafik akışını ise olumsuz yönde etkiledi. 3 saat süren kar yağışı nedeniyle şuana 5 ayrı trafik kazasında 4 kişi yaralandı.

Bolu’da etkili olan kar yağış nedeniyle bazı sürücüler zor anlar yaşadı. Kar yağışı ve buzlanma ile birlikte Bolu-Seben karayolunda çok sayıda araç yolda kaldı. Yol kenarına yuvarlanan bazı araç sürücüleri çekicilerden yardım istedi. Yola devam edemeyeceklerini anlayan kimi sürücüler ise zincir takarak yollarına devam etmeye çalıştı.

Yurdun büyük bölümünde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da hava sıcaklığı düşerken, mevsimin ilk karı dün akşam saatlerinde yağmaya başladı. Aralıksız devam eden yağış, yeşil alanları, çatıları ve bazı yolları beyaza bürüdü. Özellikle kentin yüksek bölgelerinde daha etkili olan yağış nedeniyle yollarda yer yer buzlanmalar oluştu. Araçlar, özellikle çevre yollarda etkili olan kar yağışı yüzünden daha dikkatli seyrederken, trafik ekipleri de kontrollerini arttırdı.

Uşak’a sezonun ilk kar yağışı düştü. Dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Uşaklılar, sokaklara döküldü. Hava sıcaklığının 0 derece olduğu Uşak’ta bugün saat 15.40’ta başlayan kar yağışı yaklaşık bir saat sürdü. Ancak karlar kısa sürede erirken vatandaşlar sezonun ilk karını cep telefonlarıyla göerüntülemeye çalıştı. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının gün içerisinde aralıklarla devam edeceğini bildirdi. Gece sona erecek kar yağışının 10 Aralık Salı günü tekrar beklendiği de belirtildi.

Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusunda başlayan kar yağışı, Sakarya’nın yüksek kesimlerini beyaz örtüyle kapladı. Dün sabah saatlerinde başlayan yağışlar, yüksek kesimlerde kar, alçak kesimlerde ise karla karışık yağmur şeklinde kendisini gösteriyor

Doğu Anadolu Bölgesi’nde önceki gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında Kars’ta 17, Ardahan’da 16, Erzurum’da 12, Erzincan ve Ağrı’da 9 derece olarak ölçüldü.

Kar kalınlıkları Kars’ta 1, Erzurum’da 4, Bayraktepe’de 13, Konaklı’da 50, Palandöken Kayak Merkezi’nde ise 30 cm olarak ölçüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.