Barcelonalı turistleri gazeteciler kurtardı

Donmak Üzere Olan Barcelonalı Turistleri Gazeteciler Kurtardı
Bisikletleriyle dünyayı dolaşmak için 4 buçuk ay önce Barcelona’dan yola çıkarak Bitlis’e kadar gelen ancak tipi ve fırtınadan dolayı yolda kalarak donma tehlikesi geçiren Barcelonalı turistlerin imdadına gazeteciler yetişti.
Araçlarıyla Bitlis’ten Tatvan’a doğru gelen Cihan Haber Ajansı Muhabiri Hakan Okay ve Doğan Haber Ajansı Muhabiri Fettah Yeşilyaprak, Tatvan`a yakın bir mevkide yoğun kar yağışı, fırtına ve tipi sebebiyle yolda mahsur kalan Matev Marcet (30) ve Marina Ribalta (25) isimli iki Barcelonalı turistle karşılaştı. Gazeteciler, son anda fark ederek donmaktan kurtardıkları turistleri ısınmaları için araçlarına aldı. Turistler Tatvan Spor Salonu`na götürüldü. Elektrikli sobayla ısıtılan Marcet ve Ribalta`ya çay ikramında bulunuldu. Yaklaşık bir saat içinde kendilerine gelen turistler, kendilerini kurtaran muhabirlere teşekkür etti.
Mahsur kalmalarına karşın yoldan geçen araçlardaki vatandaşlarla Türkçe bilmedikleri için bir türlü anlaşamadıklarını anlatan Martina Ribalta, Bitlis’te hiç alışık olmadıkları kadar çok kar ve aşırı soğuğa maruz kaldıklarını dile getirdi. Ellerinin donmaya başlaması üzerine bisikleti süremeyecek hale geldiklerini ve bu yüzden de yolda kaldıklarını kaydeden Ribalta, vücutlarının yavaş yavaş uyuşmaya başladığını hissettiklerini anlattı.
Muhabir Hakan Okay, “Arkadaşları aldık sıcak bir ortama getirdik. Çay ısmarladık, ısıttık. Anlattıklarına göre 4 buçuk aydır yoldalar. Ülkenin dört bir yanını dolaşmışlar. Ancak tipi olduğu için ve yollar kaygan olduğu için mahsur kalmışlar. Biz de iki gazeteci olarak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık” dedi.
Maceracı ikili, İran`a, oradan da Çin`e gitmek üzere sabah saatlerinde tekrar yola çıkacak. Turistler, Çin`e ulaştıktan sonra gezilerini tamamlayıp tekrar Barcelona`ya dönecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.