Kaptan çok yetenekli


İtalya ve dünyayı sarsan, yüzen saray “Costa Concordia” kazasında tüm dikkatler, Moldovalı esrarengiz bir kadına yönelmiş durumda.
Yolculuk sırasında kaptan köşkünde olduğu anlaşılan Domnica Cemortan adlı kadının, gemiye gizlice girdiği ve kamarası bulunmadığı ortaya çıktı. Kaza soruşturmasını yürüten savcılık, şimdi “Genç kadın nerede yatacaktı?” sorusuna yanıt arıyor. Görgü tanıkları, gemi demir aldıktan sonra Domnica Cemortan’ın, ana yemek salonu olan “Club Concordia”da kaptanın özel masasında oturduğu ve her ikisinin de bol içki içtiğini belirttiler.
ALEM YAPTILAR
Aynı görgü tanıkları, daha sonra Kaptan FrancescoSchettino beraberinde 25 yaşındaki Moldovalı kadın ile kaptan köşküne çıkarak burada kaptanın özel dinlenme odasında âlem yaptıklarını öne sürdüler. Geminin aşçısı da, savcıya, “Kazadan hemen sonra, yani gemi yana yattıktan sonra bile kaptan beni arayarak masasını donatmamı istedi” şeklinde ifade verdi. Bunun üzerine savcılık dalgıçlardan kaptan köşkünde bulunan güvenlik kameralarını çıkartmalarını talep etti.
MANEVRALARI KURTARDI
Avrupa’da serbest dolaşım nedeniyle AB üyesi ülke Romanya pasaportu da taşıyan Domnica Cemortan gemide bulunan Rusları suçlayarak, “Evet kaza sırasında kaptanın yanındaydım ve yetenekli manevralarıyla üç binden fazla yolcuyu kurtardığına tanık oldum. Francesco bir kahramandır ve onunla gurur duydum. Üstelik gemiyi yolculardan önce terk etmedi. Çünkü ben yanındaydım” açıklaması yaptı.
RUSÇA ANONS İÇİN ÇAĞIRDI
Genç kadın, bir soru üzerine, gemiye yolcu olarak bindiğini ve kaptanı eskiden beri tanıdığı içinSchettino’nun kaza sonrası kendisinden Rusça anons yapma isteği nedeniyle kaptan köşküne çıktığını da sözlerine ekledi.
Grossto Savcılığı, İtalya’ya gelmemesi halinde Cemortan’ın, halen bulunduğu Bükreş’te sorgulanabileceğini söyledi. Önemli bir tanık olan Cemortan’ın daha önce Costa Deniz Yolları için çalıştığı da doğrulandı.
YORUM YOK
Domnica Cemortan “Kaptan ile aranızda bir ilişki var mıydı” sorusuna da “Çok saçma; ama ‘Yorum yok’ diyeceğim” yanıtını verdi. Cemortan, daha sonra, Corriere della Sera Gazetesi’ne yaptığı açıklamada da, “Bana sormak istediğiniz soruyu biliyorum. KaptanSchettino’nun sevgilisi değilim. Neden biliyor musunuz? Çünkü herkese, kızının bebeklik fotoğrafını gösteriyor. Aşk arayan bir erkek böyle davranmaz” ifadelerini kullandı.
Costa Concordia’da kayıp 21 kişi için umutlar tükenme noktasında. Arama çalışmaları geminin su üzerinde kalan bölümlerinde sürdürülüyor. (Hürriyet)

Leave a Reply

Your email address will not be published.