Kılıçdaroğlu’ndan liste taktiği

Kılıçdaroğlu-İstanbul-Kongre-Merkezi-2015-9Kılıçdaroğlu kontenjan listesini, önemli bir kısmının aday gösterilmeyeceği düşünülen MYK’nın onayını almadan direk Parti Meclisi’ne sunacak.
Milletvekili adaylarının yüzde 80’nin önseçimle belirleyen CHP’de kontenjan sancısı yaşanıyor. Kılıçdaroğlu’ndan ise hazırlayacağı kontenjan listesiyle ilgili sürpriz bir çıkış geldi.
Kılıçdaroğlu listesini, önemli bir kısmının aday gösterilmeyeceği düşünülen Merkez Yönetim Kurulu’nun onayını almadan direk Parti Meclisi’ne sunacak.
Kılıçdaroğlu, kontenjan ve merkez yoklamasıyla belirlenecek 187 milletvekili adayını 6 Nisan’a kadar son şeklini verecek. Kılıçdaroğlu listesini hazırlarken, ön seçim ve eğilim yoklamalarından çıkan sonuçları göz önünde bulunduracak. Listeler 7 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilecek.
187′YE KARŞI 952 ADAY
44 seçim çevresinde ön seçim, 10 seçim çevresinde eğilim yoklaması yapan CHP’de gözler merkez yoklamasıyla belirlenecek, 37 kontenjan dahil toplam 187 milletvekili adayına çevrildi. 37 kontenjan sırası için toplam 461, merkez yoklamasıyla belirlenecek sıralar için 491 başvuru yapıldı. Bu da 187 sıra için Kılıçdaroğlu’nun önünde 952 başvuru dosyası bulunduğu anlamına geliyor. Parti yönetiminden alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu, bu 952 başvurunun dışında partinin oylarını yükseltebileceğini düşünen isimler üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. 2011 seçimleriyle kıyaslandığında bu sıralardan 49′unun parlamentoya girdiği belirtiliyor.
Kılıçdaroğlu, kontenjan adaylarını MYK’ya sunmadan PM’ye sunacak. Teamüllerin aksine kontenjan adayları MYK’nın onayı alınmadan PM’ye sunulması kararı alındı. Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışı önseçime girmeyen ve kontenjan bekleyen MYK üyelerini diskalifiye etmesi olarak yorumlandı. Bu karar MYK üyelerinin sıralama tartışması yaşamasına da engel oldu. MYK üyelerinden sadece Veli Ağababa Malatya’dan eğilim yoklamasına, Ercan Karakaş ise İstanbul’dan önseçime girdi. Karakaş önseçimden çıkamadı.
24 KENTTE DAHA MERKEZ YOKLAMASI
Önseçimlerin ardından 24 kentte daha merkez yoklaması yöntemiyle aday belirleyecek ve aday belirleme süreci böylece tamamlanmış olacak. Partinin merkez yoklaması yapacağı kentler şöyle: Ardahan, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kastamonu, Kocaeli, Mardin, Muş, Rize, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van ve Eskişehir. merkez yoklaması ile belirlenecek kentler arasında Yalova, Kars, Ağrı, Çankırı, Bayburt, Gümüşhane ve Elazığ’da aday listeleri geçen hafta şekillendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.