Kobani’ye “200 Peşmerge gidiyor”

İŞİD-Kobani-2014-1Amerikan askeri yetkilileri, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Kobani kentinin İslam Devleti örgütünün eline geçme tehlikesinin azaldığını ancak kentin düşmesinin hâlâ mümkün olduğunu söylediler

ABD Merkezi Komuta yetkilileri, koalisyon uçaklarının hava saldırıları ve ABD’nin Kobani’yi savunan Kürt güçlere havadan silah yardımı yapmasına rağmen İslam Devleti’nin sonunda kenti alabileceğine dikkat çektiler.

Adının açıklanmasını istemeyen bir savunma yetkilisi, “Kenti iyi tanıyan Kürt güçleri desteklemek için devam eden hava saldırılarıyla durum bir anlamda dengelendi” dedi.

Bir subay da, havadan yapılan silah yardımının durumda bir değişiklik yaratıp yaratmayacağının anlaşılması için henüz erken olduğunu söyledi.

“Kobani düşebilir ama Kürtler artık çok iyi çarpışıyor” diyen subay, Kobani’nin hâlâ tehlikede olup olmadığı sorusuna, “Bence öyle” yanıtını verdi.

“200 Peşmerge gidiyor”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’tan 200 Peşmerge savaşçısının Türkiye’den geçirilerek Kobani savunmasına katılmak üzere Suriye’ye gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını dün açıkladı.

Kuzey Iraklı bir yetkilinin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre, Peşmerge güçleri, şu anda Kobani’de çarpışan Kürt güçlerin elindekilerden daha ağır silahlara sahip olacak.

Kobani’deki Kürtler, İD güçlerini püskürtebilmek için zırh delici silahlara ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.