MHP’ye silahlı saldırı: Bir kişi hayatını kaybetti

MHP-silahlı-saldırı-2014-1MHP’nin Esenyurt’ta açtığı seçim irtibat bürosuna, MHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Acar’ın ziyareti sırasında ateş açıldı.

Saldırıda 7 kişi yaralandı. Yaralılardan, partinin basın danışmanı Cengiz Akyıldız, kaldırıldığı Esenyurt Devlet hastanesi’nde hayatını kaybetti. Akyıldız’ın cenazesi yarın ikindi vakti Fatih Camisi’nden kaldırılacak.

Olayın, binadaki MHP’liler ile aşağıda bulunan bir grup arasında başlayan tartışmanın büyümesi üzerine meydana geldiği öne sürülürken, soruşturmayı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yerine Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerinin yürüttüğü iddia edildi.

“TÜRK DEMOKRASİSİNE KARŞI BİR OPERASYON”

Esenyurt Devlet Hastanesi’ne gelen MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, “Bu saldırı Türk Milletine karşı bir saldırıdır. Bugün Türk demokrasisine karşı bir operasyon yapılmıştır. Seçim irtibat bürosunun açılışında faaliyetlerini yürüten Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Rasim Acar’ında bulunduğu bir ortamda dışardan gelen bir grup arkadaşlarımıza yönelik silahlı bir tavır koymuşlardır ve bir arkadaşımız rahmete kavuşmuştur. Milletimizin başı sağ olsun. İtidalli bir şekilde arkadaşlarımız olayları takip etmektedir. Hükümetin bu saldırıyı erken bir süreç içerisinde, çok erken süreç içerisinde, bu operasyonu Türk milletinin birliğine beraberliğine büyük önem veren inan MHP’ye yönelik bu saldırıyı bir an evvel açıklamak mecburiyetindedir. Milletimizin başı sağolsun” dedi.
“BÖLÜCÜ UNSURLARIN OLDUĞU BELLİ”
Bir gazetecinin “BDP’li oldukları söyleniyor. Bir bilginiz var mı?” sözleri üzerine Adan, “Yarın Genel Başkanımız da geleceklerdir, önemli açıklamalar yapacaklardır. Bölücü unsurların olduğu belli” diye konuştu. “Emniyet kaynaklarından herhangi bir açıklama, gözaltına alınan birisi var mı? Bilgi ulaştı mı size?” sorusu üzerine Adan, “Sayın emniyet müdürü ve valiyle görüştük. Bu konudaki duyarlılıklarının devam ettiğini biliyoruz” dedi.

AKŞENER HASTANEYE GELDİ

Öte yandan TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener de Esenyurt Devlet Hastanesi’ne geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakan Akşener hastanede yaralıları ziyaret ettikten sonra hastaneden ayrıldı.

“SALDIRININ HEDEFİ SADECE MHP CAMİASI DEĞİL, TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜ, DİRLİK VE DÜZENİDİR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın da saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “30 Mart 2014 Yerel Seçimleri yaklaşırken MHP Seçim Büroları başta olmak üzere partimizin mensuplarına yönelik planlı saldırıların arttığı gözlenmektedir. Seçim Büromuza bugün gerçekleştirilen silahlı saldırı, her bakımdan fevkalade tehlikeli gelişmelerin habercisi niteliğindedir. Tahrik ve provokasyon kokan bu menfur saldırı sonrasında maalesef Ülküdaşımız Yusuf yüzlü Cengiz Yücel (Yusufiyeli Cengiz) şehit olmuş ve beş dava arkadaşımız yaralanmıştır. Saldırının hedefi sadece MHP camiası değil, Türk milletinin birlik ve bütünlüğü, dirlik ve düzenidir.”

“ŞER ODAKLARI BU KEZ DE AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR”
“Bu saldırıyı, sadece Türk milletinin varlık sigortası Milliyetçi-Ülkücü Hareketi karanlık sokaklara çekmek ve Türkiye’yi bir kardeş kavgasına sürüklemek isteyenlerin tertibi olarak değerlendirmek yeterli değildir. Teşkilatımızın mensuplarına yönelik bu kalleş saldırılar, aynı zamanda yolsuzluklarını örtbas etmeye ve MHP üzerinden gündemi değiştirmeye çalışanların ekmeğine yağ sürecektir.

Seçim bürolarımızı hedef alan saldırılarda, kan ve gözyaşı akıtmak isteyenlerin hesaplarıyla girdikleri çıkmaz sokakta sıkışanların rezil çıkarları aynı çizgide buluşmaktadır. Ayrıca söz konusu saldırının, hükûmetin yolsuzluk ve rüşvet skandalıyla sarsıldığı, hırsızlıkların ört bas edilmeye çalışıldığı, emniyet ve yargı kadrolarının allak bullak edildiği bir kargaşa döneminde gerçekleştirilmesi manidardır. Ancak, millî varlığımızın teminatı olan, ülkenin bütünlüğü ve milletimizin birliği konusunda daima müteyakkız bulunan Milliyetçi-Ülkücü Hareketin mensuplarını sokağa dökmeye çalışanların çabaları beyhudedir. Sinsi oyunlarla partimizi girdaba çekmek ve kirli emellerine ulaşmak isteyenler, bu defa da yanıldıklarını anlayacaklardır. Ülkeyi karıştırarak karanlık emellerine ulaşmak isteyen şer odakları bu kez de amaçlarına ulaşamayacaklar, hırsızlık ve yolsuzluklar hiçbir şehidimizin, hiçbir arkadaşımızın mübarek kanının arkasına gizlenemeyecektir. MHP’yi temiz ve meşru siyaset çizgisinde Türk milletine hizmet yolundan hiçbir tertip alıkoyamayacaktır.”

“SAYIN BAŞBAKAN VE AKP HÜKÛMETİNİ ACİLEN GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”
“MHP camiası, bu hain saldırının faillerinin bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesini beklemektedir. Öncelikle, faillerin bir an önce bulunması ve yargı önüne çıkartılması için Sayın Başbakan ve AKP hükûmetini acilen göreve çağırıyoruz. Seçimlerin güvenlik içinde yapılabilmesinin sorumluluğu AKP Hükümetinin omuzlarındadır. Terörün bittiğini ve ülkeye kardeşlik geldiğini sürekli dile getiren, bölücü terör örgütüyle masaya oturmaktan imtina etmeyen Başbakan Erdoğan’ın, bu menfur saldırıyı ne ile geçiştireceğini merak ediyoruz. Bu vesileyle seçim büromuza yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor; şehidimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bütün dava arkadaşlarımızı, parti teşkilatlarını ve Milliyetçi-Ülkücü gençleri maksatlı tahriklere kapılmadan sükûnet, vakar ve itidal içinde davranmaya, kutlu davalarına hizmete sabır, kararlılık ve azimle devam etmeye çağırıyoruz”

‘İTİDALLİ DAVRANMAYA ÇALIŞIYORUZ’

MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan da Esenyurt’taki saldırıya ilişkin konuştu. Başkan, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak itidalli davranmaya çalışıyoruz. Ama emniyetin bu kadar kalabalık bir grupla, MHP’ye yapılan bir saldırıyı bir gün içerisinde çözmesi gerekir. Şu ana kadar bile bir sürü şeyin çözülmüş olması gerekirdi. Aradan 3 saatten fazla bir zaman geçmiştir. Acil olarak bu konuda emniyetin hassasiyet göstermesi çünkü iki tane yaralımız silahla, 4 tanesi bıçak ve taşla yaralanmıştır. Bir tanesinin durumu son derece ağırdır. Sorumluluğumuz gereği bütün arkadaşlarımıza itidali tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL VALİSİ MUTLU’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olayla ilgili olmarak Twitter’dan bir açıklama yaptı. Mutlu, “Esenyurt ilçemizde MHP nin seçim bürosuna yapılan saldırı seçim güvenliğimize yapılan önemli bir provakasyondur. MHP’ne geçmiş olsun . Bu menfur provakasyonda hayatını kaybeden yurttaşımız Cengiz Akyıldız’a Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bu saldırıyı gerçekleştiren ölüm, yaralanmalara sebebiyet verenlerin kısa zamanda bulunup adaletin eline teslim edileceğinden emin olunulsun” ifadelerini kullandı.

‘SİVİL SİYASETE SUİKAST TEŞEBBÜSÜNÜN BİR HALKASI’

Olayla ilgili olarak Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise, “MHP’ye yönelik alçak saldırı, Geziyle başlayan 17 Aralıkla tavan yapan sivil siyasete suikast teşebbüsünün bir halkasıdır, tehdit sürüyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.