Şehit savcı son yolculuğuna uğurlandı

Çağlayan Adliyesi’nde teröristler tarafından silahla vurularak öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz için şehit olduğu adliyede tören düzenlendi. Polis korteji eşliğinde Eyüp Sultan Camii’ne getirilen cenaze gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki rehine operasyonunda şehit düşen savcı Mehmet Selim Kiraz son yolculuğuna uğurlandı.
Şehit Savcı Kiraz için ilk olarak adliyenin C girişinde bulunan avluda cenaze töreni düzenlendi. Tören nedeniyle adliyede yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Adalet Bakanı Kenan İpek törende bir konuşma yaptı. Konuşmakta zorluk çektiği görülen Kenan İpek, Bu saldırı tüm adalet sistemine yapılmıştır. Bu silah tüm Türk milletine yöneltilmiştir” ifadelerini kullandı.
Eyüp Sultan Camisi’nde cenaze namazı kılındı
Mehmet Selim Kiraz için Eyüp Sultan Camisi’nde cenaze namazı kılındı.
Kiraz için düzenlenen cenaze törenine, Mehmet Selim Kiraz’ın eşi Yasemin Kiraz, oğlu Muhammet Hakkı Kiraz, kızı Pelin Kiraz ile babası Muhammet Hakkı Kiraz ve yakınlarının yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.
Kiraz’ın cenazesinin başında Kur’an-ı Kerim okundu. Bazı avukatlar ile hakim ve savcılar camiye cübbeleriyle geldi.
Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Kiraz’ın oğlu ve babası da Başbakan Davutoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek’in arasında saf tuttu.
Duanın ardından Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Mustafa Destici ve diğer yetkililer de Kiraz’ın tabutuna omuz verdi.
Tabut taşındığı sırada vatandaşlar sık sık tekbir getirirken, bazı vatandaşlar “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde slogan attı.
Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TSK çelenk gönderdi.
Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verildi
Şehit Savcı Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Mezarlığı’na getirildi.
Cenaze aracından omuzlara alınan Kiraz’ın cenazesi, tekbirler eşliğinde mezarlığın içerisine taşındı. Şehit Kiraz’ın babası Muhammet Hakkı Kiraz ve yakınları, tabutun üzerindeki Türk Bayrağı’nı çıkardı ve katladı.
Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi, okunan duaların ardından toprağa verildi.
Mezarlığa şehidin babası Muhammet Hakkı Kiraz, oğlu Muhammed Hakkı Kiraz’ın da aralarında bulunduğu ailesi ve yakınlarının yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu da geldi.
Bu arada Başbakanlık yetkilileri, “terör örgütünün hedeflerine hizmet etme ve bu örgütün propagandasına yardımcı olma, terör örgütüne karşı net tavır koymayan televizyon ve gazetelere vatandaşın tepki göstermesini önlemek” amacıyla bazı basın kuruluşlarının cenaze törenini takip etmesine izin verilmediğini belirtti.
Geniş güvenlik önlemleri alındı
Sabahın erken saatlerine vatandaşların ve avukatların giriş çıkış yaptığı C blok saat 09.00’dan sonra herkese kapatıldı. Adliye personeli, avukat ve gazeteci de dahil olmak üzere hiç kimse C kapısından adliye binasına alınmadı. Vatandaşlar ve avukatlar adliyeye B ve D bloktan polis ve özel güvenlik kontrolünde giriş çıkış yapıldı. Adliyeye giriş yapan herkes üst aramasından geçirildi. Aramaya itiraz eden avukatlarla güvenlik görevlileri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
Adliyenin önünde ve karşısındaki meydanda ise çok sayıda TOMA, zırhlı araç, belediye otobüsleri, bekletildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tören alanında dev Türk bayrağı asıldı.
Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları sürüyor
Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme ekiplerinin, olayın yaşandığı savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasındaki çalışmalarını sürdürüyor. Saldırının gerçekleştiği 6’ıncı katın ana koridorunda avukatların ve vatandaşların giriş çıkışına müdahale edilmezken, sadece olayın meydana geldiği alana girilmesine izin verilmiyor. Adliyenin normal mesaisi ve duruşmalarına devam ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.