Bahar aylarında en iyi tatil kaçamakları

Bahar aylarında en iyi tatil kaçamakları yapabileceğiniz yakın rotaları belirledik;

Dalyan-2014-1Hem denizi hem de gölle bütünleşmiş bir doğa harikası Dalyan.

Adını doğal kanallar üzerinde yüzyıllardır yapılan dalyan balıkçılığından alan Dalyan, Kaunos antik kentinin yanı sıra soyu tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının rastlandığı son kumsallardan biri doğal İztuzu kumsallarıyla da bir cennet. Dalyan, deniz kenarında değil, ama hem denizi, hem de gölleri var… Labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri de, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi de Dalyan’da… Mavi yengeçlerin sığınağı da olan Dalyan deltası, kuş gözlemcilerinin de en favori alanlarından biri. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan karabatak, küçük karabatak, Macar ördeği, sakarmeke, sukuşu, denizkuşu gibi altında olan pek çok kuşu burada görebilirsiniz.

Gelidonya-Burnu-2014-1Antalya Finike kıyısında yer alan ve üzerindeki fenerle daha bir güzel görünen Gelidonya Burnu,

bir doğa harikası olduğu kadar, en hırçın dalgaların da mekanı. Derinliklerinde 13. yüzyıl sonlarına ait Gelidonya batığını barındırıyor. Ancak, bugün Taşlık Burnu olarak adlandırılan mevki, baharın tüm güzelliklerini görmeye başlamak için de iyi bir çıkış noktası. Eşsiz deniz manzarası, yemyeşil bir doğa, yürüyüş için çok güzel bir atmosfer sunuyor.

Ihlara Vadisi-2014-1Hasan Dağı volkanindan püsküren lavların soğumasiyla oluşan çatlaklar ve çökmelerle meydana gelen Ihlara Vadisi, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan bir kanyon. Kayalara oyulmuş mezar ve kiliseleri seyrede seyrede dolaşirken Kapadokya’ya has büyüyü hissedeceksiniz. Önce Selime’ye, oradan da Kapadokya’ya ulaşabileceğiniz vadi, her ne kadar bu mevsim biraz serin olsa da, barindirdiği farkli bitki çeşitleri ve tarihi mekanlariyla görülmeye değer.

Likya Yolu-2014-1Fethiye’den başlayip önce Kaş, daha sonra da Antalya’ya kadar uzanan ve antik Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zincirinden oluşan Likya Yolu, 1999 yilinda Ingiliz araştirmaci Kate Clow tarafindan hizmete açildi. Fethiye’den başlayip Kayaköy, Ölü Deniz, Tlos, Saklikent, Pinara, Leton, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Olimpos ve Faselis’teki bahar güzelliklerini görüp Antalya’da sonlandirabileceğiniz rotanın en büyük özelliği denizin mavisi ve ormanin yeşilinin iç içe olmasi.

Ağva-2014-1Bir yaninda Yeşilçay, diğer yaninda Göksu dereleri, yeşilin birçok tonunu içinde barindiran ormanlari ve Karadeniz’e bakan üç kilometrelik kumsaliyla dikkat çeken Ağva, her ne kadar Istanbul’la iç içe olsa da doğalliğindan hálá bir şey kaybetmedi. Ağva’da bisiklet kiralayabilir, farkli bitki türlerini, Karadeniz’e akan çaylari seyrederek koylara ulaşabilirsiniz.

Bahar ayları Polonezköy’ün canlanışına sahne oluyor.

Polonezköy-2014-1Oksijen içinde yapılan keyifli gezilerin yanı sıra, özel koşu ve bisiklet parkurlarından da faydalanılan Polonezköy, paintball, binicilik, tenis ve golf gibi sporları yapmak için de ideal bir yer. Köyde denize giremeseniz de bahçeleri, kır lokantaları, piknik alanları, şirin otelleri, doğa sporları, dinlenme ve at binme olanaklarıyla huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Kazdağları-2014-1Kazdağları; doğal güzellikleri, tarihi değeri, manzara seyri, fauna ve flora zenginliği ve bol su kaynakları ile Ege Bölgesi’nin yeryüzü cennetlerinden biri. Mitolojide ismi İda olarak geçen bu dağ, batı yönünde 1767 metreye kadar yükseliyor. Efsanelerinin yanı sıra, temiz havası ve koruma altına alınan çiçekleri ile ünlü Kaz Dağı çevresindeki trekking parkurları ve Jeep Safari veya Off-road için uygun güzergahları ile günden güne popülerleşiyor.

Abant-2014-1Temiz hava ve kuş cıvıltıları arasında meditatif bir kaçamak için Abant biçilmiş kaftan! Bolu sınırları içerisinde, İstanbul’dan yaklaşık 3.5 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Abant Gölü, kaynak sularından oluşmuş doğa harikası bir krater gölü. Göl etrafında ve ormanlık bölgede; çam, köknar, kayın ağaçları arasındaki gezinti, doğa yürüyüşleri için ideal bir rota. Ayrıca göl etrafında romantik fayton gezileri de yapabilirsiniz. Göl manzarasının tadını çıkarmak için su bisikleti ya da sandal kiralamak da iyi fikir. Balık tutmayı seviyorsanız, belli bir ücret karşılığı gölde benekli mercan ve alabalık avlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.