İzmir’i tanıtacaklar

İzmir-2014-1Merkezi İzmir’de bulunan Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği ile Yaşar Üniversitesi işbirliği ile 70 ülkede İzmir’i tanıtacak

EXPO’’dan ders çıkaran İzmir’deki fahri konsoloslar İzmir’in dünyanın 70 ülkesinde lobisini yapmak için Yaşar Üniversitesi’nin öncülüğünde bir araya geldi. Şimdi sırada İzmir’in tanıtımını yapmak için strateji oluşturulması var. Bu konuda Yaşar Üniversitesi fahri konsoloslara bilimsel destek de sağlayacak.

Merkezi İzmir’de bulunan Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği ile Yaşar Üniversitesi işbirliği yaptı, hedef 70 ülkede İzmir’i tanıtmak; bu tanıtım atağında üniversitede okuyan yabancı öğrenciler de gönüllü olacak.

Yaşar Üniversitesi ve 70 farklı ülkeyi temsil eden Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen “Farklı Kültürler Günü”nde bir araya gelerek İzmir’in uluslararası tanıtımına katkı sağlamak için beyin fırtınası yaptı. Yaşar Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrenciler, uluslararası ilişkiler uzmanları, akademisyenler ve fahri konsoloslar İzmir’in yurtdışında tanıtımında yeni bir atağa kalkılması için kolları sıvadı.

“İzmir için çalışıyoruz”

Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Genel Sekreteri Selçuk Borovalı , EXPO kaybedilse de İzmir’in tanıtımı için çalışmaya devam ettiklerini belirterek, Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinliğin EXPO macerasının ardından kentin uluslararası tanıtımı için atılmış önemli ilk adımlardan biri olduğunu vurguladı.

İzmir’de eğitim gören uluslararası öğrenciler için rehber kitapçık hazırladıklarını söyleyen Borovalı, “Bu tanıtım atağı sürecinde İzmir’deki 9 üniversitenin kültürel rolü, kentin turistik bölgeleri, uluslararası ulaşım olanakları, liman ve serbest bölgedeki ticari ilişkiler, ticari fuarlar büyük önem taşımaktadır” dedi. Borovalı, şöyle konuştu:

“1998 yılında kurulan birlik şu anda İzmir’de 70’ten fazla ülkeyi temsil ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından üyelerimiz var. Biz mümkün olduğu kadar tüm Türkiye’yi temsil edecek şekilde çalışıyoruz. İzmir’e de çok fazla katkı sağladığımızı düşünüyorum. Çünkü fahri konsolos sayısı olarak İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en fazla fahri konsolosa sahip iliz. EXPO adaylığında fahri konsoloslar olarak destek olmaya başladık. Ciddi bütçeler harcandı ama kaybetsek de şunu da unutmamak lazım. İzmir’in adı bu organizasyonla tüm dünyada duyuldu”

Leave a Reply

Your email address will not be published.