Ramazan Bayramı tatili için tesislerde doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Ramazan Bayramında geçtiğimiz yıllara göre rezervasyonlarda yaklaşık olarak yüzde 25 civarında artış olduğunu belirterek, tesislerde doluluk oranının ise yüzde 100’e yaklaştığını söyledi.
BT TATİL-Ulusoy, Ramazan Bayramı rezervasyonlarında yurtiçi turlarda Antalya bölgesi başta olmak üzere Kemer, Lara, Belek, Bodrum, Fethiye, Side, Alanya, Marmaris ve Kıbrıs turlarının yoğun ilgi gördüğünü ifade etti.
Ulusoy, yurtdışı turlarda ise vizesiz destinasyonlar başta olmak üzere Dubrovnik, Roma, Floransa, Viyana, Budapeşte, Prag, Orta Avrupa ve Balkan turlarının yanı sıra Yunan adaları olan Rodos, Santorini, Mikonos, Sakız adalarına yoğun bir ilgi olduğunu kaydetti. TÜİK’in ‘2011 yılı Yurtiçi Hane Halkı Araştırması’na göre yurtiçinde tatile çıkan vatandaşların büyük çoğunluğunun yakınları ziyaret için tatile çıktığını belirten Ulusoy, bunu sırasıyla gezi, eğlence, tatil ve sağlık turizminin izlediğini bildirdi.
Ulusoy, “Ramazan Bayramında tatile çıkacak olan vatandaşlarımız aileleri ile de bireysel olarak da seyahat acentalarından rezervasyonlarını yaptırmaktadırlar. Ramazan Bayramında tatile çıkacak olan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu karayolu taşımacılığını kullanmaktadır. Bunu sırasıyla havayolu ve denizyolu taşımacılığı izlemektedir” dedi.
KÜLTÜR TURİZMİ SEKTEYE UĞRAMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR
All Seasons Tours and Travel Sorumlusu Şebnem Urgancıoğlu, İHA’ya yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı’nın yaz mevsimine denk gelmesi dolayısıyla vatandaşların Güneyi tercih ettiğini belirterek, “En çok tercih edilen yer Antalya bölgesi. Bununla birlikte Ege’de; Bodrum ve Çeşme de rağbet gören yerler arasında. İnsanlar hem yaz tatilini değerlendirmek için çoğunlukla izinleriyle de birleştirip böyle bir tercihte bulunuyorlar” dedi.
Urgancıoğlu, tesislerde oldukça yoğunluk ve doluluk olduğuna dikkati çekerek, yer bulmakta güçlük çektiklerini ifade etti. Urgancıoğlu, “Yurtdışından Türkiye’ye gelen turist için, bunlar sezon başında satılmış rezervasyonlar çünkü onların bu tip bir bayramı ve izinleri yok. Ama hala devam eden yaz sezonu için de onların da yine ülkemizde tatil yaptığı yer Antalya. Onların tatilleri bu şekilde devam ediyor. Yine aynı şekilde gurbetçilerimiz yoğun olarak ülkemize geliyor” diye konuştu. Yurtdışının da bayramda tercih edildiğini anlatan Urgancıoğlu, genel olarak bu tip kısa tatillerde yakın mesafelerin ve yurtdışı için Prag, Amsterdam, Londra, bu tip destinasyonların tercih edildiğini belirtti. Urgancıoğlu, “Avrupa sıcak dolayısıyla o da bir tercih sebebi oluyor yurtdışı için. Ama denizi olmayan yerlerin çok tercih edildiğini söyleyemeyiz. Kültür turizmi bu bayram biraz sekteye uğramış gibi görünüyor” dedi.
OTELLERDEN EK KONTENJAN TALEBİ
Urgancıoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: “Bayram için, biz son 20 gündür yaptığımız rezervasyonlarda ciddi olarak otellerin doluluğundan yana sıkıntı yaşıyoruz. Otellerden ek kontenjan taleplerinde bulunuyoruz. Bazılarını olumlu bazılarını olumsuz sonuçlandırıyoruz. O anlamda 20 gündür doluluk olduğunu söyleyebilirim. Şu anda kampanyaların sonuna geldiğimiz dönemdeyiz. Kampanyalar kıştan başlıyor. Son yüzde 10’luk kısmındayız bu kampanyanın. Çok büyük kampanyalar olmamasına rağmen insanlar izinlerini bu tarafa sarkıttıkları ve Ramazan bitmesini beklemedikleri için sanıyorum böyle bir doluluk oldu.”
Vatandaşlar ise Ramazan Bayramı’nda şehir dışına ailelerini ziyarete gideceklerini belirtirken, şehir dışı ve yurt dışı yapacakları seyahatler için tur fiyatlarının fazlalılığından yakındı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.