ABD Başkanı Obama’nın rakipleri

ABD’de 2012’deki başkanlık seçimlerinde Obama’nın Cumhuriyetçilerden karşısına çıkacak adayı belirlemek için başlayacak önseçim sürecine iki hafta kaldı. TV tartışması, yarışın Mitt Romney ile Newt Gingrich arasında geçebileceğini gözler önüne serdi.
HER ikisi de 50’sindeki Obama’dan çok daha yaşlı. İkisinin de şu anda aktif bir görevi yok. İkisinin de anketlerde popülaritesi düşük. Ancak olan bu. Cumhuriyetçilerin 2012 başkan adayını belirlemek için 3 Ocak’ta Iowa Eyaleti ile başlayacağı ön seçimlerde tepede yarışacak iki kişi onlar: Mitt Romney ve Newt Gingrich.
Yediye düşen Cumhuriyetçi adaylar, Haziran’da adaylıklar resmen açıklanmaya başlandığından beri hep çok eleştirildi. Ekonomik krizle boğuşan Obama Yönetimi’nin karşısına çıkan kişilerin yetersiz oldukları savunuldu. Bu yüzden de anketler hep bir lunapark treni gibiydi. Önce Minnesota Milletvekili Michele Bachmann öne çıktı. Sonra Teksas Valisi Rick Perry. Daha sonra pizzacı Herman Cain. Ama hepsi de Bachmann ve Perry örneklerindeki gibi bir dizi hayalkırıklığı ya da Cain’de olduğu gibi bir dizi skandalın ardından düşüşe geçti. Ve geriye, Romney ile anketlerin son hafta en üste taşıdığı Gingrich kaldı.
Süper salıya kadar
Cumhuriyetçilerin başkan adayının Süper Salı denilen ve 11 eyalette aynı gün yapılacak 6 Mart ön seçimlerinde büyük oranda netleşeceği düşünülüyor. Önceki akşam Iowa’nın Sioux kentinde yapılan tv tartışmasında Gingrich, iki saatlik münazarada sürekli diğer adayların sataşmalarına maruz kaldı. Romney ise bu kez çok temkinliydi. Verdiği röportajlarda Gingrich için ‘maskara’ diyen ve karısına mücevher aldığı Tiffany’de 500 bin dolarlık açık hesabı olduğunu hatırlatan Romney bu kez Gingrich ile daha az polemiğe girip Obama’ya daha çok yüklendi. Gingrich ise güvenilmez bir muhafazakâr olduğu, fikirlerini sık sık değiştirdiği eleştirilerini yanıtlarken şöyle dedi: “Şartlar değiştiğinde, ben de gereken şeyleri değiştiririm.”
Mitt Romney
(64)
* Aile: 42 yıldır kendisi gibi Mormon olan, MS hastası Ann Romney ile evli. Beş çocukları var.
* Politik tecrübesi: Eski Massachusetts Valisi (2003-2007).
* Avantajı: Ülke ekonomik kriziden çıkmaya çalıştığı bir dönemde seçime giderken, onun dünyanın en iyi danışmanlık firmalarından Bain’in kurucusu ve CEO’luğunu yapmış olması.
* Dezavantajı: Gençliğinde Fransa’da 30 ay misyonerlik yapacak kadar koyu bir Mormon. Mormonluğu Hıristiyanlıktan saymayan Amerikalılar var.
* Türkiye’ye bakış: Dış politika prensipleri en ılımlı olan Cumhuriyetçi aday. Çekirdek ekibindeki isimlerden biri ise eski Ankara Büyükelçisi
Eric Edelman.
Newt Gingrich (68)
* Aile: Kendisinden 23 yaş küçük üçüncü karısı Callista Bisek ile evli. Bisek nedeniyle Katolikliği seçti.
* Politik tecrübesi: 20 yıl Georgia Milletvekilliği yaptı (1979-1999). Ayrıca Eski Temsilciler Meclisi Başkanı
(1995-1999).
* Avantajı: Politik tecrübesi ve belagatı. Münazaralarda performansı tartışmasız en iyi adaydı.
* Dezavantajı: 2008 mortgage krizinin sorumlularından sayılan mortgage şirketi Freddie Mac’den 1.6 milyon dolarlık hizmet karşılığı ücret alması.
ÀTürkiye’ye bakış: Tarihçiliğinin de etkisiyle bir Atatürk hayranı. Ancak geçmiş münazaralardan birinde Türkiye’yi ulusal güvenlik riskleri arasında saydı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.