ABD başkanlık seçimlerine hazırlanıyor

Kasım ayındaki başkanlık seçimlerine geri sayan ABD’de yarış bugün resmen başlıyor. Cumhuriyetçiler, muhtemelen Obama’ya karşı kimin yarışacağını belirlemek üzere bugün Iowa’dan önseçim sürecini başlatıyor. 26 Haziran’a kadar sürecek yarışta en çok delege kazanan kişi, seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olacak.
ABD’de Temsilciler Meclisi’nin kontrol eden Cumhuriyetçi Parti, bugün Barack Obama’ya rakip olacak başkan adayını belirlemek üzere düğmeye basıyor.
Ancak bu defa süreç daha uzun sürecek. Ve bu yüzden daha çok bağış toplamak zorunda kalacaklar. Çünkü Cumhuriyetçi Parti Yönetimi, başkan adayının belirlenmesi için yapılan ön seçim sistemini 2010’da değiştirdi. 1 Nisan’dan önce ön seçim yapan eyaletlere, seçimi kazanan adaya eyaletin tüm delegelerini vermesini yasakladı. Herkes aldığı oy kadar delege kazanacak.
Florida ve Arizona gibi delege kotalarının yüzde 50’sini kaybetmeyi göze alarak kurala uymayan eyaletler dışında herkes buna göre ayarlama yaptığı için de 2008 şubatında adaylığı kesinleşen John McCain’in aksine kimse yarışı erkenden koparamayacak.
Mitt Romney, Ron Paul, Michele Bachmann, Newt Gingrich, Rick Santorum, Jon Huntsman, Buddy Roemer ve Rick Perry, 28 delegesi olan Iowa’da Cumhuriyetçilerin delege avı için yarışa başlıyor.
Iowa’da yüzde 24 ile anketlerde önde olan eski Massachusetts Valisi Romney’yi yüzde 22 ile Paul takip ediyor. Ancak adayların hepsi benzer stratejiler izlediğinden anketler çok sık değişiyor. Birincisi, hiçbiri kendini bir politikacı gibi konumlandırmıyor. İkincisi ise istisnasız hepsi kendini eski başkanlardan Ronald Reagan’ın (1981-89) takipçisi olarak tanımlıyor.
Hürriyet’te yer alan habere göre bugün Iowa ile başlayacak ön seçim süreci, 26 Haziran’da Utah ile bitecek. Ancak uzmanlara göre yarış büyük ölçüde, Süper Salı denilen ve aralarında Ohio (66 delege), Massachusetts (41 delege) gibi kritik yerlerin de olduğu 10 eyalette aynı anda ön seçimin yapılacağı 6 Mart’ta çözülecek.
OBAMA’NIN RAKİPLERİ KOZLARINI PAYLAŞACAK
– Michele Bachmann (56): 2007’den beri Minnesota Milletvekili. Çay Partili. Desteği düşük.
– Newt Gingrich (68): Eski Temsilciler Meclisi Başkanı. Romney’yi en zorlayacak aday.
– Jon Huntsman (52): Eski Utah Senatörü (2005-09) ve eski Çin Büyükelçisi Anketlerde çok altlarda.
– Ron Paul (77): 1976’dan beri ara ara Teksas milletvekili. Liberal görüşleriyle en sıradışı aday. Seçimin sürprizi.
– Rick Perry (62): 2000’den beri Teksas Valisi. Aşırı muhafazakâr. Başta parladı, sonra söndü.
– Buddy Roemer (69): Eski Louisiana Valisi (1988-92). Resmen aday ama münazaralara çağrılmıyor.
– Mitt Romney (65): Eski Massachusetts Valisi (2003-2007). Yarışın başından beri önde.
– Rick Santorum (53): Eski Pennsylvania Senatörü. Hem sosyal hem ekonomik politikalarda katı bir muhafazakâr.
RAKİBİ AĞUSTOSTA İLAN EDİLECEK
Toplam 2 bin 284 delege belirlendikten sonra Cumhuriyetçiler 27 Ağustos’ta Florida’da genel kurullarını toplayacaklar. Ve 6 Kasım seçimlerinde kendilerini kimin temsil edeceğini resmen açıklayacaklar.
OBAMA BEKLİYOR
Amerikan tarihinde başkan olup ikinci dönem seçilmek için aday olmayan sadece üç kişi var: James K. Polk (1845-49), James Buchanan (1857-1861) ve Rutherford B. Hayes (1877-1881). O yüzden şimdi her ne kadar Hillary Clinton’ın Demokrat Parti içinde başkan adayı olması için sesini yükseltenler olsa da Obama büyük ihtimalle 2012’de Demokratların adayı olacak. Parti Kongresi 5 bin 543 delege ile 3 Eylül’de Kuzey Carolina’da toplanacak ve Obama’nın adaylığını resmen açıklayacak. O yüzden ABD Başkanı, şimdi Cumhuriyetçilerin kimi çıkaracağını bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.