ABD Dışişleri Bakanı Clinton, 'Mısır'daki olaylardan endişeliyim'

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır’da devam eden şiddet olaylarından derin endişe duyduğunu ve devrim sonrası kadınların gereken değeri görmediğini belirtti.
Clinton, yaptığı açıklamada, başı örtülü bir kadın protestocunun yarı çıplak bırakılarak sokakta dövülmesini “şoke edici” ve “utanç verici” olarak tanımladı.
Halk ayaklanmalarında kadınlara yönelik tutumun “ülkenin şerefine ve birliğine leke düşürdüğünü, bunu halkın haketmediğini” söyleyen Clinton, Şubat’ta erkekler gibi, Hüsnü Mübarek’in gitmesi için gösteriler yapan ve risk alan kadınların, siyasi sürece dahil edilmediğini belirtti.
ABD Dışişleri Bakanı, Mısır güvenlik güçlerine sivil halkın haklarına saygılı olmaları çağrısında bulundu.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise Mısır’ın barışçı gösterileri bastırmak için başvurduğu “acımasız şiddeti” ve “insanlık dışı eylemleri” eleştirdi.
Sivil yönetim talep eden ve geçici hükümetin başındaki askeri komisyonun istifasını isteyen protestocular ile polis arasındaki çatışmalar beşinci gününe girerken, ölü sayısı da 13’e yükseldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.