ABD, Irak Savaşı'nı resmen bitirdi

ABD’nin, Irak’taki savaşı bugün resmen bitirmesiyle Amerikan yönetiminin 20 yıllık Irak serüveninde yeni bir döneme giriliyor.
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın, Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen törenle savaşı resmen sona erdirmesiyle ABD, Irak’ın Kuveyt’i 1990 yılı ortalarında işgal etmesiyle başlayan ve 2003 yılında Irak’ın işgaliyle kazandığı ivmenin ardından yıllardır dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan serüvende bir dönemin sonuna geldi.
ABD, savaşı, Bağdat’taki askeri bayrağını indirerek bugün resmen sona erdirmesine rağmen halen Irak’ta bulunan birkaç bin askerini de Irak hükümetiyle yapılan anlaşma uyarınca Aralık ayının sonunda çekmiş olacak. Bu dönemden sonra ise Irak’la ABD arasındaki ilişkilerin nasıl seyredeceği henüz netlik kazanmadı.
Irak’ın 2003 yılında işgal edilmesiyle başlayan ve en iyimser tahminlerle bile 100 bin Iraklı siville 4500 Amerikan askerinin hayatını kaybetmesine yol açan savaşın Amerikan ekonomisine maliyeti 1 trilyon doları buldu.
Irak savaşı, ABD’deki 11 Eylül 2001 terör saldırılarının sebep olduğu şokun etkisindeki ABD yönetiminin, Irak’taki Saddam Hüseyin rejiminin ABD’nin güvenliğini tehdit eden kitle imha silahlarına sahip olduğu gerekçesiyle Mart 2003’te Irak’ı işgal etmesiyle başlamıştı. Tabii kitle imha silahları iddiasının temelsiz olduğu çok geçmeden anlaşıldı ve dönemin ABD yöneticileri de sonradan bunu kabul etti.
Şii Arapların çoğunlukta olmasına karşın uzun yıllar Sünni Arap yöneticilerin işbaşında bulunduğu, Sünni ve Şii Arapların yanı sıra, Hristiyan Araplar, Kürtler ve Türkmenler gibi çeşitli etnik, din ve mezhep gruplarını içinde barındıran Irak, işgalin ülkedeki son derece hassas etnik ve dini dengeleri bozması nedeniyle bir anda kendini büyük ve önlenemez bir şiddet dalgasının içinde buldu. AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.