ABD Savunma Bakanlığı, İran’ı Hürmüz Boğazı konusunda uyardı

İranlı yetkililerin, Hürmüz Boğazı’nda tatbikat sürerken iki günde iki kez gerekirse deniz yolunun trafiğe kapatılabileceğine dair açıklamalar yapması üzerine ABD’nin bölgede konuşlu 5’inci Filosu’ndan uyarı geldi.
5’inci Filo, Hürmüz Boğazı’nda trafiğin durmasına izin vermeyeceğini açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, önceki gün yaptığı açıklamada, “İran’a petrol alanında yaptırım uygulanırsa Hürmüz Boğazı’ndan bir damla petrol geçmeyecek. Olası bir ABD ve İsrail saldırısında tüm imkânlar kullanılarak cevap verilecek” demişti. Dün Press TV’ye konuşan İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari ise “İran silahlı kuvvetleri için boğazı kapatmak çok kolay, tıpkı bizim Farsça’da dediğimiz gibi ‘su içmekten kolay’. Ancak Umman Denizi ve geçiş kontrolümüzde olduğu için kapatmaya ihtiyacımız yok” dedi. Seyyari’nin komutanlık ettiği Fars Körfezi’ndeki 10 günlük tatbikat da Batı’ya uyarı olarak gösterildi.
ABD Savunma Bakanlığı, İran’ı, Hürmüz Boğazı’ndaki deniz trafiğini durdurmaması konusunda uyardı ve burada olası bir İran blokajına karşı “tolerans gösterilmeyeceği” vurgulandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.