Afganistan'da Madenlerin değeri 3 trilyon dolar

Afganistan hükümeti, ülkenin dört bölgesinde altın ve bakır madenleri için ihale açtı.
Afganistan Madenler Bakanlığı, Bedahşan, Gazni ve Herat vilayetleri ile Balk ve Sar-E-Pul bölgelerinin oluşturduğu 2 bin 191 metrekarelik alanda altın ve bakır madenlerinin işletilmesi için ihale açtığını bildirdi.
Maden Bakanı Vahidullah Şahrani’nin ihaleyle ilgili resmi açıklamayı, bugün Londra’da yapması bekleniyor.
Afganistan, devasa miktarda demir, bakır, kobalt ve altın madeni rezervlerinin yanı sıra cep telefonları, hibrid araçların bataryaları, savunma sanayi ve rüzgar tribünlerinde kullanılan nadir maden yataklarına sahip bulunuyor.
ABD Savunma Bakanlığı, maden rezervlerinin değerini 1 trilyon dolar olarak tahmin ederken, Afgan hükümeti bu maden rezervlerinin değerinin 3 trilyon dolar ya da daha fazla olduğunu savunuyor.
Afganistan’da başkent Kabil’in güneydoğusunda Logar eyaletindeki Aynak bölgesinde dünyanın en büyük bakır rezervlerinden biri olduğu düşünülen bakır madeninin işletilmesi için 2007 yılında Çin madencilik şirketi China Metallurgical Group ile 3 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştı.
Madenler Bakanlığına göre, bu madende gelecek 5 yılda 4 bin ila 5 bin kişiye istihdam yaratılacak ve yüz milyonlarca dolar gelir elde edilecek.
Afgan yetkililer, Aralık 2010’da Baghlan eyaletinde Dushi bölgesindeki altın madeni için milyonlarca dolarlık anlaşmayı onaylamıştı.
Afgan hükümeti, 30 yıldır süren savaştan sonra ülkeyi yeniden inşa etmek için madencilik sektöründen milyarlarca dolar gelir elde etmeyi umuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.