Amerikan Başkanı Obama'dan üçüncü kongre konuşması

Amerikan Başkanı Barack Obama, görev süresi içerisindeki üçüncü kongre konuşmasını yaptı.
Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi büyük kitlelere ulaşma fırsatı yakalayan Obama, özellikle ülkedeki ekonomik krize ağırlık verdi.
Kendi ekonomik büyüme ve işsizliği azaltma çabalarından bahseden Obama, vergi reformu üzerinde durdu:
“Ya her geçen gün daha fazla Amerikalının zor duruma düştüğü bir dönemde, ülkeyi sayıları giderek azalan durumu iyi olanlar için koruruz. Ya da herkes için adil olacak şekilde ekonomimizi tekrar inşa eder ve herkesin eşit kurallar ile oynamasına izin veririz.”
Bu yılki konuşmasında daha çok iç meselelere değinen Obama’nın gündeminde beklendiği gibi İran’ın nükleer programı da vardı:
“İran’da rejim her zamankinden daha fazla izole olmuş durumda. Liderleri felç edici yaptırımlar ile karşı karşıya. Ve sorumluluklarından yan çizdikleri sürece bu durum değişmez. Şunda hiç bir şüphe yok ki Amerika İran’ın nükleer silah elde etme girişimlerine engel olacaktır ve bunun için masanın üzerinden hiçbir seçenek kaldırılmamıştır.”
Obama’nın konuşmasında yeşil enerjiye ayrı bir bölüm ayırırken, ülkede ki işsizlik sorunun bir başka nedeni olarak Çin’i gösterdi. Obama, ülke içinde üretime dönecek firmalara daha fazla vergi indirimi yapılacağını, deniz aşırı ülkelerden gelen ürünlerin ise daha sıkı kontrollere maruz kalacağını kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.