Çin den "Şoke Olduk" Tepkisi

NATO’nun geçtiğimiz cumartesi günü bir saldırıda 24 Pakistan askerini öldürmesi sonrasında bölgede kartlar yeniden karılıyor. Saldırı sonrası Pakistan, ABD ve NATO’yla Afganistan’da ve bölgedeki işbirliğini yeniden gözden geçireceğini duyururken, Çin de “şoke olduk” sözüyle tepkisini gösterdi.
Bölgede önemli bir oyuncu olarak Pakistan’ın yanında yer alan çin, NATO helikopterlerinin 24 Pakistan askerini öldürmesinden dolayı şoke olduklarını açıkladı.
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, başsağlığı dileklerini ileterek, Pakistan’ın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini istedi. Çin saldırı konusunda soruşturma açılmasını da talep etti.
‘AFGANİSTAN’LA İLİŞKİLER ZARAR GÖRECEK’
Pakistan, 24 askerinin ölümüyle sonuçlanan NATO hava saldırısının, bu ülkenin Afganistan ile işbirliğine zarar verebileceğini açıkladı.
İki sınır karakolunda görevli Pakistan askerlerinin sebebsiz saldırı kurbanı olduğunu beliriten Pakistan ordu sözcüsü Tümgeneral Arthar Abbas, “Bu olay, Afganistan’la işbirliğinin boyutu ve seviyesi açısından ciddi sonuçlar doğuracak” dedi.
‘ÖZRÜ KABUL ETMİYORUZ’
NATO’nun özrünü kabul etmediklerini belirten Abbas, NATO’nun soruşturma başlatması talebinde de bulundu.
RASMUSSEN VE CLINTON ÖZÜR DİLEMİŞTİ
24 askerin hayatını kaybettiği, 14 askerin yaralandığı saldırı sonrası NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hava saldırısı nedeniyle İslamabad yönetiminden özür dilemiş ve soruşturma başlattığını belirtmişti.
ABD VE NATO’YA TEPKİ SÜRÜYOR
Pakistanda ülke genelinde düzenlenen protestolarla NATO saldırısı kınandı. Dün Karaçi ve Lahor kentlerindeki protestolardan sonra bugün de başkent İslamabad’da hukukçular NATO saldırısına tepki için eylem yaptı. Protesto gösterilerinde ABD ve NATO bayrakları yakıldı.
Pakistanlı askeri yetkili son üç yılda NATO saldırılarında 72 askerlerinin öldüğünü ve 250’sinin yaralandığını hatırlattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.