Dünya 2012'yi kutluyor

Belçika, 1883 yılından bu yana en sıcak yeni yıl gecesini yaşadı.
10 derecenin üzerine yıllar sonra ilk kez çıkan hava sıcaklığını fırsat bilen Belçikalılar, sabahın erken saatlerine kadar meydanları doldurdu.
2011 yılına damgasını vuran ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle suskun bir şekilde yeni yılı bekleyen Belçika’nın birçok yerinde, 2012’nin ilk saniyelerinde bulutlarla kapalı gökyüzünü aydınlatan rengarenk havai fişekler izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.
65 milyondan fazla SMS
Belçika’nın 3 büyük gsm operatörü Proximus, Mobistar ve KPN (Base) yeniyıla girerken rekor sayıda mesaj trafiği yaşandığını bildirdi. 2011’e göre yüzde 5 artan yeni yıl mesajı trafiğinde 65 milyondan fazla mesaj gönderildiği tespit edildi.
Avrupa’nın diğer başkentlerinde de havai fişekler zevkle izlendi
Avrupa başkentleri görkemli kutlamalarla, birbiri ardına yeni yıla merhaba dedi.
İngiltere’nin başkenti Londra’daki Big Ben civarında gerçekleştirilen havai fişek gösterisini, yüz binlerce kişi izledi.
Thames Nehri boyunca uzanan ve yaklaşık 10 dakika devam eden gösteriler Waterloo Bridge, Southbank ve Westminster bölgelerinden izlendi.
Almanya’nın başkenti Berlin’in Brandenburg Kapısı’nda toplanan yüz binlerce Alman, 2012’yi burada karşıladı.
Kentin ana sembollerinden biri olan Brandenburg Kapısı civarında yapılan kutlamalarda, insanlar doyasıya eğlendi.
Rusya’nın başkenti Moskova’da ise on binlerce kişi yeni yılı Kızılmeydan’da karşılarken, kentteki değişik yerlerde yapılan kutlamalar için yaklaşık 35 bin güvenlik görevlisi görev yaptı.
Fransa’da yeni yıl öncesi kundaklama
Fransa’nın Strasbourg kenti ve Alsas bölgesinde yeni yıla saatler kala 20’ye yakın araba kundaklandı. Yaklaşık 20 yıldır devam eden kundaklama eylemlerin başında Magrep kökenli Fransızlar başı çekiyor
Şiddet eylemin nedeni ise Fransa’da Afrika kökenli Fransızların dışlanması ve işsizlik başta geliyor. Her yıl alınan sıkı güvenlik tedbirleri kundaklama eylemlerinin önüne geçemiyor. Fransanın birçok kentine sıçrayan kundaklama eylemi Noel tatili , yılbaşı gecesi ve yeni yılın ilk günlerinde ülkede tüm hızıyla devam ediyor. Strasbourg kentinde bu yılbaşıda çok sayıda polis ve itfaiye erleri görev yaptı. Yılbaşı arifesinde Almanyanın Kehl kentine sınır olan Fransanın Strasbourg kentinde Fransız polisleri iki ülke sınırında yapılan denetimde Fransaya geçirilmek istenen 110 kilo maytap ,havaifişek, ve benzer patlayıcılara el koydu. Strasbourg kentin Koenigshoffen semtinde izinsiz 240 kilo yılbaşı patlayıcıları satan bir tütüncü cezaya çarptırılıp, patlayıcılara el konuldu.
Benzin ve alkol yasağı getirildi
Yılbaşı ve yeni yılın ilk gününde Fransanın Alsas bölgesin Colmar, Strasbourg,Mulhouse kentlerinde benzin istasyonlarında plastik depo ve şişe gibi benzer seyyar transport için kullanılan bidonlara benzin verilmesi yasaklandı. Aynı kentlerde meydanlarda yılbaşı eğlencesi kutlamalarında kent merkezlerinde alkol yasağı getirildi. Alkol yasağına rağmen 2012’nin ilk saniyelerinde Fransızlar sokaklarda şampanyalarını patlatmaya başladılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.