Japonya: Nükleer santralde sızıntı

Japonya’da Mart ayında yaşanan depremde büyük zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali’yle ilgili güvenlik endişeleri sürerken, Tokyo hükümeti bir başka nükleer santralden daha radyoaktif su sızdığını açıkladı.
Yetkililer ülkenin güneyinde bulunan Saga eyaletinin Kyushu bölgesindeki Genkai Nükleer Santrali’ndeki çalışmayan bir reaktörden 1.8 ton radyoaktif su sızdığını ancak doğaya bir zarar verilmediğini söyledi.
Genkai Santrali’nin yöneticisi Kyushu Elektrik şirketinden dün yapılan açıklamada, üç numaralı reaktöre bağlı su pompalarından birinin artan sıcaklıklar nedeniyle devre dışı bırakıldığı bildirilmişti.
Ancak o sırada sızıntıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Nükleer Güvenlik ve Sanayi Güvenliği Dairesi’nden bir yetkili, suyun pompanın etrafında tutulduğunu, daha sonra toplandığını belirtti.
Tesislerdeki sızıntının kanunen bildirilmesi gerekmediği belirtildi ancak Genkai Valisi Hiedo Kishimoto yerel basına yaptığı açıklamada, “Bu durumun doğru bir şekilde aktarılması gerekiyordu” dedi.
Tesis yetkilileri ise Mainichi Shimbun gazetesine yaptıkları açıklamada en güvenli tesislerde bile su sızıntıları yaşanmasının doğal olduğunu ifade etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.