Kore yarımadası'nda dönüm noktası

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak yeni yıl mesajında Kore yarımadasının bir dönüm noktasına geldiğini söyledi. Lee ayrıca, belirsizlik içinde fırsatlar da söz konusu olabilir şeklinde konuştu.
Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak yeni yıl için yaptığı konuşmada Kore yarımadasının bir ‘dönüm noktasında’ olduğunu söyledi.
Lee, Kuzey Kore’nin olası bir provokasyonuna Seul’un “güçlü bir yanıt” vereceğini de sözlerine ekledi.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in ölümünün ardından teknik olarak savaş halinde olan iki ülke arasında diyalogun başlayabileceği yorumları yapılmıştı.
İki ülke arasındaki ilişkilerde istikrarın önündeki en önemli engelin silahsızlanma karşılığı yardım görüşmelerinin durmuş olması olduğunu belirten Lee, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini durdurması halinde görüşmelerin tekrar başlayabileceğini de kaydetti.
Kuzey Kore’de dün yapılan bir açıklamada ise tüm vatandaşlardan Kim Jong-un’u ölümüne savunmaları istenmişti.
17 Aralık’ta 69 yaşında ölen Kim Jong-il’in yerine oğlu Kim Jong-un getirilmişti.
Kuzey Kore’nin Ulusal Savunma Komisyonu, baba Kim’in ölümünün ardından ülke siyasetinde bir değişiklik beklenmemesi uyarısında bulunmuştu.
Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak önceliğinin barış olduğunu ve Kuzey Kore ile iyi ilişkiler için bazı olasılıkların belirdiğini de ifade eti.
Kore yarımadasının yeni bir dönüm noktasına geldiğini belirten Lee, değişim ve belirsizlik içinde yeni fırsatların da olduğunu kaydetti.(BBC Türkçe)

Leave a Reply

Your email address will not be published.