Kosova'da Türk Radyosu Kapanıyor

PRIZREN (A.A) – Kosova’da Türkçe iletişimde son derece önemli rol oynayan Prizren Radyosu’nun, maddi sıkıntı yüzünden yayınlarına son verdiği bildirildi.
Türkçe ve Arnavutça yayın yapan Prizren Türkçe Yayınlar Müdürü Mehdi Cibo AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıldır Prizren ve çevresindeki dinleyicilerine hizmet veren radyonun, son on yıl olağanüstü zor koşullarda yayınlarını sürdürdüğünü söyledi.
Bütün çabalarına rağmen ne devlet kurumlarından ne de enstitülerden destek aldıklarını ifade eden Cibo, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kosova’da Türkçe radyo yayınlarının 60. yılını kutladığımız bu zamanda, Türk toplumunun en yoğun yaşadığı Prizren’de Türkçe yayın da yapan bir radyonun kapanmasının çok acı olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin birçok kurumuna yaptıkları yardım ve destek başvurularının yanıtsız kaldığını belirten Cibo, Prizren Radyosu’nun konuk ettiği çok önemli kişiler arasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin eski başbakanlarından merhum Bülent Ecevit, eski Dışişleri Bakanı merhum İsmail Cem, sanatçı Barış Manço ve Emel Sayın, ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın bulunduğunu anımsattı.
Kosova’daki Türkler, 3 yıl önce ekonomik sıkıntı yüzünden yaklaşık on yıl hizmet veren Yeni Dönem Radyosu’nun, bu yıl Mayıs ayında uluslararası barış gücü (KFOR) bünyesinde Kosova barışına katkı sunan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı’nın “Mehmetçik FM” radyosunun ardından şimdi de Prizren Radyosu’nun kapanmasından büyük üzüntü duyduklarını ifade ediyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.