Kuzey Kore'de Kim Jong-un'a bağlılık mesajları yayınlanıyor

Kuzey Kore’de devlet başkanı Kim Jong-il’in ölümü ardından ulusal yas devam ederken, devlet denetimindeki medya, ülkenin yeni lideri olması beklenen Kim Jong-un’a bağlılık mesajları yayınlıyor.
1994’ten bu yana ülkeyi yöneten Kim Jong-il’in hafta sonunda ölümü ardından, binlerce kişi, Kim’in katafalka yerleştirilen cenazesini ziyaret ediyor.
Başkent Pyongyang’da babası Kim Il-Sung’un mumyalanan cenazesinin bulunduğu anıt mezara yerleştirilen cenazeyi hafta başında Kim Jong-un da ziyaret etti.
“BÜYÜK HALEF UMUT IŞIĞI”
Devlet medyasında ‘Büyük Halef’ olarak nitelenen oğul Kim’in “gözyaşı ve yeis denizinde kaybolan ülke için umudu simgeleyen bir deniz feneri gibi” olduğu belirtiliyor.
Televizyonda yayınlanan görüntülerde, bir tekstil fabrikasında çalışan Lee Jin-Hyang, Kim’in katafalkı önünde saygı duruşunda bulunurken “Sana söz verdiğimiz gibi saygıdeğer yoldaş Kim Jong-un’a bağlı olacağız” derken görüüyor.
Devlet haber ajansı Pak Çol Yong adlı bir askerin General Kim etrafında yekvücut olup onu koruayacağız dediğini aktardı.
Yayınlanan fotoğraflarda da meydanlarda ve kamu binalarında toplanan kalabalıkları Kim için yas tuttuğu ve ağladığı görülüyor.
Devlet medyası, Kim’in 27 yaşındaki oğlu Kim Jong-un’u “partimizin ordumuzun ve halkımızın parlak lideri” olarak niteliyor.
İngiltere’nin ülkedeki başkonsolosu Barnaby Jones, yabancı diplomatları Kim Jong-un kabul etmesinin denetimi onun ele aldığının işareti olarak yorumladı.
Ancak genç liderin ülkenin dış dünya için bir esrar perdesinin gerisindeki yönetimn yapılarına ne derece hakim olabileceği net değil.
Cumartesi günü 69 yaşında kalp krizi sonucu öldüğü açıklanan Kim Jong-il için 28 Aralık’ta cenaze töreni düzenlenecek.
DENGELER DEĞİŞİR Mİ?
Bölge genelinde ise lider değişikliğinin nükleer silahlara sahip olan ülkenin siyasetinde ne gibi değişimlere yol açabileceğini değerlendirmek için görüşmeler yapılıyor.
ABD, Japonya ve Güney Kore çok taraflı istişarelerde bulunuyor.
Kim’in ölüm haberi ardından ordusunu alarma geçiren Güney Kore, Kuzey Kore halkına başsağlığı mesajı yolladı.
Ölen liderin babası ve devletin kurucusu Kim Il-sung’un 1994’te ölümü ardından taziye mesajı gönderilmemesi iki ülke arasındaki ilişkileri uzun süre gölgelemişti.
Kim Jong-il, üçüncü oğlu Kim Jong-un’u halefi olarak iktidara hazırlamaktaydı. Ancak bu hazırlık süreci henüz tamamlanmamıştı. Yorumcular Kim’in ölümünün uluslararası sahnede soyutlanmış olan Kuzey Kore’de istikrarsızlığa yol açabileceğinden kaygılı.
30 Yaşından küçük olan ve hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Kim Jong-un, Kuzey Kore’de, siyasi konumunu korumak için gereken becerilere sahip olmayabileceği, ailenin diğer üyeleri veya askeri seçkinler sınıfıyla arasında bir iktidar kavgası doğmasının kaygı uyandırdığı belirtilmekte.
Kim Jong-un’un adı, ilk kez 2010 Eylül’ünde ardarda üst düzey görevlere getirilmesi ile duyulmuştu. (bbc türkçe)

Leave a Reply

Your email address will not be published.