Rusya, Batılı üyeleri şaşırttı

Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı üyelerini şaşırtan bir hamleyle, Suriye’deki krizi sona erdirmeyi amaçlayan bir karar taslağı önerdi.
Taslakta, Suriye’de hem hükümetin ve hem de muhalefetin şiddeti kınanırken, yaptırımdan söz edilmiyor. Batılı ülkeler, Rusya’nın teklifinin yeterli olmadığını, ama üzerinde çalışmaya hazır olduklarını açıkladı. Batı’nın, Suriye konusundaki Güvenlik Konseyi’ni harekete geçirmeyi amaçlayan adımları Rusya ve Çin tarafından veto edilmişti.
Öte yandan Suriye’de son yaşanan şiddet olaylarında 27 güvenlik görevlisinin muhalefet saflarına geçen askerler tarafından öldürüldüğü bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı kuruluş ölüm olaylarının ülkenin güneyindeki Dera kentinde meydana geldiğini açıkladı. Yabancı gazetecilerin ülkedeki hareket olanakları sınırlı olduğu için iddiaları doğrulatmak zor. Ancak BM haftabaşında yaptığı açıklamada olayların başladığı mart ayından bu yana ülkede 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Suriye lideri Beşar Esad, olaylardan silahlı çeteleri sorumlu tutuyor.
MOSKOVA TAVRINI SERTLEŞTİRİYOR
Konsey’in 14 üyesine perşembe günü sunulan Rusya’nın taslağı ”bütün taraflara şiddete” son vermeleri çağrısında bulunuyor.
Taslakta yer alan ”Suriye makamlarının orantısız güç kullanımı” ifadesi ise, gözlemcilerce Moskova’nın Şam’a karşı tutumunu sertleştirmesi olarak yorumlanıyor.
Rus tasarısı ayrıca Suriye hükümetine ”ifade özgürlüğü, barışçı gösteri ve örgütlenme haklarını kullananlara karşı baskı uygulamasına son vermesi” çağrısı da içeriyor.
Batılı diplomatlar, belgenin Suriye’deki insan hakları sorununun vehametini yansıtmadığını ama metin üzerinde müzakere edeceklerini söylüyor.
ABD ve Avrupalı müttefikleri ülkedeki şiddet olaylarının ana sorumlusu olduğu görüşünde.
Rusya ise Batı’yı BM’yi kullanarak Suriye’yi rejim değişikliğine zorlamaya çalışmakla suçluyor.BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published.