Rusya Devlet Başkanı Medvedev reform sözü verdi

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev seçim sistemine yönelik yoğun eleştirileri devam ederken, geniş çaplı siyasi reform yapılacağı sözü verdi.
Medvedev, gelecek yıl Putin’e karşı aday olmayacak
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev yapılacak geniş çaplı siyasi reformlar çerçevesinde bölge valilerinin yeniden seçildiği bir sisteme geri dönüleceğini açıkladı.
Bölge valilerinin doğrudan seçildiği sistem Medvedev’in selefi Vladimir Putin tarafından 2004 yılında iptal edilmiş ve valiler Kremlin’den atanmaya başlanmıştı.
Medvedev’in parlamentoya seslenirken yaptığı bu açıklamaları televizyondan da naklen yayınlandı.
Devlet Başkanının açıklamaları Rusya’da 10 binlerce kişinin seçimlere hile karıştığı iddiaları üzerine yaptığı protesto gösterilerinin sonrasına rastlıyor.
Ulusa sesleniş konuşmasında “Tüm vatandaşlarımıza siyasi hayatta rol alabilme hakkı tanımalıyız” diyen Medvedev gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin dürüst, şeffaf ve hukuk devletinin gereklerine uygun olması gerektiğini de söyledi.
Ancak devlet başkanı, “provokatörlerin ve aşırılık yanlılarının” toplumda bölücülük yaratmasına izin verilmeyeceği konusunda da uyardı.
Rusya’da 4 Aralık günü yapılan seçimlerin usulsüzlüklerle lekelendiğini savunan ve tekrarlanmasını isteyen muhalifler gelecek Cumartesi büyük bir gösteri yapmayı planlıyor.
Genel seçimde iktidar partisi Birleşik Rusya parlamentodaki sandalyelerinin dörtte birini kaybetmişti.
Medvedev’in reform önerileri arasında devletin müdahalesinden bağımsız bir kamu kanalı kurulması da yer alıyor.
Medvedev, kurulacak bu yeni medya kuruluşunun başındakilerin karar alma süreci üzerinde bir etkilerinin olmaması gerektiğini de ifade etti.
Rusya’nın başlıca televizyon kanalları ve birçok başka basın kuruluşu devletin yönetiminde.
Muhalifler devlet kontrolündeki medyayı Kremlin yönetiminin propagandasını yapmakla suçluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.