Rusya, Gorbaçov'un Putin'e tavsiyesini tartışıyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in basın sekreteri Dmitri Peskov, SSCB’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un Putin’e tavsiyede bulunma hakkı olmadığını söyledi.
BBC’de yayınlanan habere göre, Gorbaçov’un “Eho Moskvı” radyosunda yaptığı konuşmayı değerlendiren ve Gorbaçov’un Putin’e tavsiyede bulunma hakkının olmadığını söyleyen Peskov, “Büyük bir ülkenin parçalanmasına neden olan eski başkan, Rusya’yı parçalanmaktan kurtaran kişiye yönetimi bırakmayı tavsiye ediyor” diye konuştu.
Gorbaçov, dün yaptığı konuşmasında, Putin’in yönetimi bırakmaması halinde durumun daha da kötüleşeceğine işaret ederek, ”Ben Putin’e şimdi gitmesini tavsiye ederdim. İki dönem devlet başkanı ve bir dönem başbakan olarak görev yaptın. Yeter” demişti.
Rusya’da cumartesi günü ”dürüst seçimler”in yapılması, seçim sonuçlarının iptal edilmesi ve Başbakan Putin ile Merkezi Seçim Kurulu başkanı Vladimir Çurikov’un istifa etmesi için yapılan gösterilere onbinlerce kişi katılmıştı.
Daha önce Putin, eski SSCB başkanını eleştirerek, “Gorbaçov’un yerinde olsaydım, başımı kuma gömmek yerine, SSCB’nin korunması için her şeyi yapardım” demişti.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.