Rusya sokaklara döküldü

Rusya’da binlerce kişi Pasifik Okyanusu kıyısındaki Vladivostok’tan 7,400 kilometre uzaktaki Kaliningrad’a kadar ülkenin çeşitli şehirlerindeki meydanlarda toplanarak Rusya’da geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen seçimlerin sonuçlarını protesto ediyor.
Haber ajansları protestocuların, başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’nın hemen karşısında bulunan Bolotnaya Ploshchad meydanında toplanmaya başladığını duyurdu.
Eski bakanlardan, muhalefet lideri Boris Nemtsov’un da aralarında bulunduğu organizatörlerin, 30 bin göstericinin katılımını beklediği ve bu sayıya göre izin alındığı ifade edildi. Meydanda şimdiden 15 bin kişi toplandığı bildirildi.
Reuters’a konuşan görgü tanıkları Devrim Meydanı’nda Kremlin’in hemen yanında bulunan Karl Marx heykelinin çevresinde toplanan bin 500 kişilik grubun da Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in posterlerini sallayarak, “Çocuklar gitme zamanınız geldi” şeklinde sloganlar attığını söyledi.
Ülke genelinde düzenlenen protestolar, ilk olarak Moskova’dan sekiz saat dilimi doğruda bulunan Vladivostok şehrinde başladı. Organizatörler dondurucu soğuklara rağmen bin kadar göstericinin protestolara katıldığını belirtirken, polisler sayının çok daha az olduğunu ifade etti.
Sibirya’da ve Ural Dağları üzerindeki şehirlerde de sosyal ağlar üzerinden örgütlenen binlerce kişi Başbakan Vladimir Putin’in partisinin seçimlerde aldığı yüksek oy oranını protesto etmek için meydanlara döküldü.
RIA Novosti haber ajansı Çin sınırındaki 580 bin nüfuslu Khabarovsk şehrinde polisin 20 göstericiyi gözaltına aldığını bildirdi.
Bu protestoların Putin’in 2000 yılında iktidara gelişinden bu yana düzenlenen en büyük muhalif eylem olduğu belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.