Rusya'da protestolu Noel

Rusya’da 4 Aralık’ta yapılan Parlamento seçimlerinde iktidar partisinin ihlal yaptığı gerekçesi ile başlayan protestolar devam ediyor.
Başkent Moskova’da son olarak 10 Aralık’ta onbinlerce kişinin katıldığı gösterinin ardından bugün, muhalifler tekrar meydanlara indi. Polis kaynakları, gösteriye ez az 28 bin kişinin katıldığını kaydetti. Akademika Saharova Meydanı’nda toplanan kalabalık, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Kremlin’e geri dönmesini istemiyor.
Gösterilere, çok sayıda ünlü oyuncu, gazeteci, yönetmen, yazar ve eski siyasetçi destek veriyor. Rusya’nın eski Maliye Bakanı Alekseyi Koudrine de onlardan biri: “Bu gösteriyi ve alınacak bütün kararları destekliyorum. Bu konuda yapılanların kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu seçimlerin adil olmadığını ciddi olarak açıklamaya ihtiyacımız var. Yapılan yanlışlardan sorumlu olanlar da yargılanmalı. Seçim Komisyonu Başkanı Tchourov da görevinden alınmalı. Seçimler yenilenmeli.”
Muhalifler, son seçimlerde yüzde 49 oy alarak tek başına hükümet kurma hakkını elde eden Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin hile yaptığını savunuyor.
Rusya Merkez Seçim Kurulu, yapılan incelemeler sonunda 31 seçim merkezinde bir kısım ihlaller olduğuna karar vermişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.