Yeni Zelanda’da hava balonu yandı

Yeni Zelanda’da bir sıcak hava balonunun inişe geçtiği sırada elektrik tellerine çarparak alev alması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti.
Wellington şehri yakınlarındaki Carterton kasabasında yaşanan olay, Yeni Zelanda’da son 30 yılın en büyük havacılık kazası olarak tarihe geçti.
Polis müfettişi Brent Register, pilotla birlikte 11 kişi taşıyan balonun, inmeye hazırlandığı sırada elektrik kablolarına çarpmasıyla çıkan kıvılcımlardan alev aldığını söyledi.
O sırada balonda bulunan iki kişinin atlayarak kaçmaya çalıştığını ifade eden Register, daha sonra balonun hızla düşmeye başladığını belirtti. Balon yere çakıldıktan sonra olay yerine giden sağlık ekipleri, 11 kişiden hayatta kalan olmadığını belirtti.
Balondakilerin, Wellington bölgesinde yaşayan beş çift olduğu bildirildi. Kurbanlardan kimliği tespit edilebilen tek kişi balonun sahibi ve pilotu olan Lance Hopping.
New Zealand Herald gazetesinin haberinde balonda bulunanlardan bazılarının aile üyelerinin de kazanın yaşandığı sırada sevdiklerini karşılamak için piste geldiği ve felakete tanık olduğu belirtildi.
Yeni Zelanda’da en son büyük havacılık kazası 1979 yılında yaşanmıştı. Air New Zealand havayolu şirketine ait bir uçak Güney Kutbu civarında Erebus Dağı’na çarpmış ve 257 kişi hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.