Altın kısa vadede yükselir mi?

Bugünlerde altın yatırımcılarının kafası çok karışık. Bazen soluksuz yükselen bazen de hızlı iniş çıkışlara sahne olan altın fiyatlarının ne olacağı merak konusu…
Çoğu zaman uzmanların da fiyatların seyri konusunda ayrıştığı altın için bu kez iki önemli yorum var… Biri ABD’li ünlü yatırımcı Jim Rogers’a ait. Diğeri ise Anatolia Capital Global Investments Advisors LLC Commodity Trading Advisor ve Billgi Üniv. Öğr. Görevlisi Okan Aybar’a ait.
‘Kendim altındayım ve altınımı satmıyorum’
Jim Rogers, altın fiyatının bir düzeltmeye uygun hale geldiğini ve bu düzeltmenin yatırımcılar tarafından altına yatırım için bir giriş noktası olarak kullanılabileceğini söyledi.
”Kendim altındayım ve altınımı satmıyorum” diye konuşan Jim Rogers, 11 yıldır yükseliş trendinde olan altında bir noktada düzeltme yaşanmasının normal olduğunu belirtti.
Rogers, altın fiyatının 1.200 Dolar/ons seviyesine gerilemesi halinde aşırı heyecanlanacağını belirtirken, Eğer altın fiyatı 1.600 Dolar/ons seviyesine gerilerse, altına daha fazla ilgilenirim. Altının bugünkü seviyelerinde alım yapmıyorum, sadece izliyorum” diye konuştu.
Anatolia Capital Global Investments Advisors LLC Commodity Trading Advisor ve Billgi Üniv. Öğr. Görevlisi Okan Aybar ise altının yükselişinin devam edeceğini söylüyor.
DÜŞÜŞLER ALIM FIRSATI
“Son günlerde doların yükselişinin önce durmuş olması ardından gerilemeye başlamasının hisselerle birlikte altının yükselmeye devam etmesine neden oluyor” diye konuşan Aybar şöyle devam etti: “Buna ek olarak kredi derecelendirme kurumlarının ABD’nin kredi notunu olumsuza çevirmiş olmasının yarattığı olumsuz hava ve bugünlerde yükseliyor olsa da yine de önceki haftalara göre düşük kalan faiz oranları altının 1750 Dolar/ ons seviyesine kadar yükselmesine neden olabilir.”
ALTIN KISA VADEDE YÜKSELİR
Düşüşlerin alım fırsatı olduğunu belirten Aybar’a göre 1682’nin altı kırılmadığı sürece 1688 seviyesinden, 1722 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.