ALTIN/ONS 1.747,23 Dolar

Altın, Powell’ın para politikası yorumlarına ağırlık verdi

Altın, yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasıyla ilgili yorumlarına ağırlık vermesiyle yatay bir seyir izlerken gram altın dolar/ TL’deki gerilemeyi takip ederek düştü

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikası gidişatıyla ilgili söylediklerine ve ABD ekonomisine odaklanarak yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise Dolar/TL ’deki gerilemeyi takip ederek düşüş kaydetti.

Washington Ekonomi Kulübü’ndeki bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankası Fed’in varlık alım hızını büyük ihtimalle faizleri artırmaya başlamadan önce azaltacağını söyledi. Bu yorumlar ile birlikte altın piyasalarını destekleyen agresif politikaların terkedileceğine dair beklentiler artış gösterdi.

Fed, aynı zamanda Bej Kitabın Nisan 2021 sayısında ekonomik aktivitenin Şubat sonundan Nisan başına kadar ılımlı bir şekilde hızlandığını belirtirken tüketici harcamalarının güçlendiğini bildirdi.

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, pandemiyle ilgili kısıtlamaların hafiflemesi, artan aşılar ve diğer faktörlerin yanı sıra yakın zamandaki teşvik ödemeleri sebebiyle turizmle ilgili raporların daha iyimser olduğu seyahat talebinde artış gözlendiği belirtildi.

Ons altın fiyatı
Altın, salı günü açıklanan ve beklenenden yüksek gelen ABD enflasyon verisiyle birlikte haftalık kayıplarını sildikten sonra çarşamba günü hafif gerileyerek yatay bir seyire başladı. Haftaya 1.744 dolar seviyesinden başlayan ons altın, hafta başından bu yana yüzde 0,12 düşüşle 1.747 dolar civarında işlem görüyor.

***
15.04.2021
BSİ:12:28:00
ALTIN/ONS
$1.747,20

Gram altın fiyatları, şu dakikalarda 451 lira seviyesinde bulunurken; altının ons fiyatı ise 1747,20 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Gram altın fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 452 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne yatay seviyeden başladı. Altının gram fiyatı, gün içerisinde en düşük 449.97 lira seviyesini görürken; en yüksek ise 453.51 lira seviyesine tırmandı. Altının ons fiyatında yaşanan yükselişe paralel olarak değer kazanan gram altın, saat 11.21 itibarıyla yüzde 0.37 oranında yükselişle 451.81 lira seviyesinde hareket etti. Aynı dakikalarda çeyrek altın 740 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 42 liradan satılıyor.