Altının onsu 1,190.79 dolar

külçe-altın-4Yükselişini üçüncü güne taşıyan altın fiyatları 1200 dolar seviyesine yaklaştı.
Altın, dolardaki zayıflık ve Fed’in yakın bir dönemde faiz artırmayacağı spekülasyonlarını artıran ABD ekonomik verilerinden destek bularak yükselişini üçüncü gününe taşıdı.
Spot altının ons fiyatı bu sabah itibariyle yüzde 0.30 yükselerek 1,196.36 dolar oldu ve 1,200 dolar seviyelerine yaklaştı.
Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ve hisse piyasalarında yaşanan düşüş de dahil olmak üzere farklı faktörler altın fiyatlarındaki yükselişe destek oluyor.
Diğer taraftan, Amerikan 10 yıllıklarındaki yükselişin altını orta vadede negatif etkileyebileceği belirtiliyor.
Teknik seviyeler
Analistler, teknik olarak 1197 seviyesinin altında işlem gören altında toparlanmanın devam etmesi ve 1197 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda 1203 ve 1211 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 1192 seviyesinin izlenebileceğini belirtiyor.
Bugün gözler Amerika’daki istihdam verilerinde olacak
Amerika’da bugün ADP tarım dışı istihdam değişimi ve çeyreklik bazda birim emek maliyetleriyle tarım dışı üretkenlik takip edilecek. Özellikle ADP tarım dışı istihdam değişimi, öncü veri olup Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam değişimi öncesi gösterge olacak.
Ayrıca FED Başkan’ı Janet Yellen’ın Washington’da Finans konferansında yapacağı konuşmada FED’in faiz artırımlarıyla ilgili açıklamaları da takip edilecek.
***
ALTIN ONS $
1,190.79
% 0.35

Leave a Reply

Your email address will not be published.