Altının onsu 1,205.85 dolar

Külçe-Altın-4FED’in varlık alımlarını azalma kararı sonrasında altın fiyatları Haziran ayından buyana ilk kez 1.200 dolar seviyesinin altını gözdü.

PİYASAM-FED beklenen açıklamayı FOMC Aralık toplantısında yaptı. Banka dün akşam 85 milyar dolarlık varlık alım programının 75 milyar dolara düşürdüğünü açıkladı.

Karar sonrasından Bernanke’nin açıklamaları ile çok sert bir tepki vermeyen altın konuşmanın detaylarından yer alan yüksek enflasyon isteği noktası nedeniyle sınırlı tepki verdi. Ama yeni günde sarı metalde düşüş gözleniyor. Sabah Asya seansında 1220 dolar seviyesinde olan altın günün ilerleyen saatlerinde 1,205.85 dolar seviyesine geldi. Altın dün itibariyle 31.70 dolar düştü.

Yıl genelinde yüzde 27 düşüş gösteren altın son 20 yılın en kötü performansını ortaya koydu. Şimdi sorulan soru ise FED’in varlık alımlarında dün itibariyle azaltıma başlaması altının tabutundaki son çivi olabilir mi?

Merkez bankasının likiditeyi kısmaya başlaması enflasyon riskini azalttığını kaydeden UBS küresel emtia analisti, Daniel Morgan, altının baskı altında kalmaya devam edeceğini dile getirdi. Morgan altının gelecek iki yıllık dönemde 1.200 dolar seviyesinde kalacağını öngördü.

2011’de 1900 doların üzerine çıkarak zirve seviyelerini gören altında 2014 projeksiyonlarında büyüme yönünde beklentilerin yüksek olduğunu kaydeden Morgan altının performansının düşük olacağını savundu. Morgan yatırımcının parasını başka bir yere yatırması gerektiği yönünde uyardı.

Çarşamba günün FED kararı sonrasından yüzde 1 düşen altın için önemli gelişmelerden biri de güçlü dolar. Asia ANZ araştırma yöneticisi Timothy Riddell, FED kararı ile yükselen dolar endeksinin de yüzde 0.6’lik yükseliş kaydettiğini hatırlattı. Altın ve dolar arasındaki ters korelasyona dikkat çeken Riddell, dolarda yükselişin devamının gelebileceğini dile getirdi. Riddell altının 1.800-1850 dolar bandında hareket edeceğini öngördü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.