Altının onsu 1,228.73 dolar

kadın-dolar-4ABD’de Kasım ayı ISM imalat verilerinin beklentilerin çok üzerinde gelmesiyle birlikte piyasalarda hareketlilik arttı.

PİYASAM-Gün boyunca yatay seyreden borsada düşüş hızlanırken dolar günlük yüzde 1’e yakın artışla 2.0375’e yükseldi. Altın da sert düşerek ons başına 1228 dolara kadar düştü.

Ülkelerin imalat sektöründeki üretkenliği gösteren ISM imalat endeksi verileri piyasaların seyrini değiştirdi. ABD için açıklanan ISM endeksi Ekim ayında yüzde 55.1 iken Kasım atında yüzde 57.3’e artarak beklentileri aştı. ABD ekonomisinde üretkenliğin arttığını gösteren bu verinin ardından piyasalarda hızlı hareketler gözlendi.

Gün boyu yatay seyreden borsa ABD’nin ISM endeksi verilerinin ardından hızlı düşüşe geçti. Haftaya 148,59 puanlık yükselişle 75.896,86 puandan başlayan BİST 100 ABD verilerinin ardından günlük yüzde 0,97 kayıpla 75 bin 54 puana geriledi.

VERİLER DOLARA YARADI, ALTIN SERT DÜŞTÜ
Öte yandan ABD ISM endeksi verileri piyasada yönü dolar lehine çevirdi. Veriler öncesi 2.03 TL civarında seyreden dolar günlük yüzde 1’e yakın artışla 2.0375 TL’ye yükseldi.
Verilerin altına etkisi de büyük oldu. Veri öncesi 1236 dolardan seyrenden spot altının onsu günlük yüzde 1,73’e varan kayıpla 1228.73 dolara kadar geriledi.

SICAK PARA ÇIKIŞI BEKLENTİSİ
Son aylarda ABD için olumlu gelen her veri özellikle altında büyük düşüş yaşatırken dolar kurunda da yükselişe sebep oluyor. ABD ekonomisinde çarkların döndüğünü gösteren verilerle birlikte piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uzun süredir beklenen tahvil alım azaltımına yakında başlayacağı beklentisi de artıyor. Tahvil alım azaltımı ile birlikte Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerden sıcak para çıkışının artması bekleniyor. Bu da borsada düşüşe yol açarken dolar kurunun yükselmesine yol açıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.