Asya borsaları satıcılı

Borsa-düştü-1Küresel piyasalar Ukrayna ile ilgili endişelerle negatif seyrediyor

Küresel piyasalar yeni haftaya Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne askeri müdahalesi ve buna paralel olarak dünya liderlerinden gelen açıklamalar ile negatif bir başlangıç yaptı.

ABD’de geçen hafta tarihinin en yüksek seviyesini gören S&P 500 endeksi, haftanın son işlem gününde de yüzde 0,28 artışla kapanış rekorunu 1.859 puana geliştirdi. ABD’de son dönemde gelen makroekonomik verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin belirgin bir yöne işaret etmemesi, piyasaların iç dinamiklere yönelmesine neden olurken, geçen hafta Ukrayna’da başlayan toplumsal olayların Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne askeri müdahalesine kadar varması ile vadeli işlem piyasalarında satış baskılarının etkili olduğu görülüyor.

Bugün Ukrayna ve Kırım ile ilgili endişelerle Rusya rublesi dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesine inerken, Rusya borsası haftaya yüzde 7’yi aşan oranda düşüşle başladı. Rusya Merkez Bankasının mali istikrara yönelik risklerden dolayı politika faizini 150 baz puan artırarak yüzde 7’ye yükseltmesinin ardından dolar/ruble paritesinin gördüğü en yüksek 36,88’den 36,39 seviyesine kadar gerilese de halen tarihinin en yüksek seviyelerinde olduğu görülüyor.

Asya borsaları da haftaya satıcılı bir başlangıç yaptı. Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1,27 oranında düşüşle tamamlarken, Hong Kong ve Kore borsaları da kapanışa yakın yüzde 1 seviyelerinde değer kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.