Avrupa hisseleri geriledi

Borsa-Frankfurt-2014-1Avrupa hisseleri, bu yılın en büyük haftalık rallisinin ardından, yatırımcıların hayal kırıklığı yaratan bilançolarına ağırlık vermesi ile geriledi.

Avrupa hisseleri, bu yılın en büyük haftalık rallisinin ardından, yatırımcıların PostNL NV ve Holcim Ltd.’nin hayal kırıklığı yaratan bilançolarına ağırlık vermesi ile geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, İtalyan kamu şirketlerindeki düşüşlerin öncülüğünde, yüzde 0.8 gerileyerek günü 334.25 puandan tamamladı. Stoxx 600 geçtiğimiz hafta Japonya’nın beklentinin üzerinde faiz artırması sonrasında yüzde 2.9 artış kaydetmişti. Endeks hala bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 16 Ekim’den bu yana yüzde 7.8 artış kaydetmiş durumda.

Holcim, gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilenerek, üçüncü çeyrekte net kar ve satışlarının analist beklentilerinin altında kaldığını açıklaması sonrasında yüzde 2.6 değer kaybetti.

PostNL ise 12 milyon euro (15 milyon dolar) net kar açıklayarak Bloomberg anketine katılan analistlerin 26 milyon euro seviyesindeki tahmininin yarısını dahi tutturamaması sonrasında yüzde 13 geriledi.

Londra merkezli Markit Economics verilerine göre Euro Bölgesi’nde imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) 50.6 olarak açıklanırken, Eylül’de 50.3 düzeyindeydi. Bugün açıklanan veri son okuma olarak açıklanırken, 23 Ekim’deki ilk okuma Ekim ayında imalat sanayi PMI’ın 50.7 olacağını öngörmüştü. 50’nin üzerindeki seviyeler sektörde genişlemeye işaret ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.