BIST 100 güne yükselişle başladı

Borsa-BIST-1BIST 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 519,06 puan yükselişle 65.215,53 puandan başladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışa göre 519,06 puan yükselişle 65.215,53 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,80 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 1,30, holding endeksi yüzde 0,24 oranında yükseliş kaydetti.

Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, 2,22 seviyesinin altına gerileyen dolar/TL’nin 2,2150 desteğini kırması durumunda BIST 100 endeksinin yükselişinin daha güçlü destek bulacağını tahmin ediyor.

Asya borsaları ABD’de Çin’deki olumlu ekonomik verilerin ardından iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Asya borsaları ABD’de dün açıklanan olumlu verinin yatırımcı güvenini artırması ve Çin’in ekonomiyi destekleyecek adımlar atabileceği beklentisiyle bugün iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

MSCI’nın Japonya hariç Asya Pasifik borsalar endeksi bugün yüzde 0.8 yükselişle 11 Mart’tan beri görülen en yüksek seviyeye ulaşırken, Japonya’nın Nikkei endeksi de yüzde 0.1 yükseldi.

ABD’de dün açıklanan veriye göre, tüketici güven endeksi Mart’ta 82.3’e yükselerek beklentilerin üzerinde ve Ocak 2008’den bu yana en yüksek düzeyde yer aldı.

ABD borsaları iki günlük kayıpların ardından biyoteknoloji hisselerinin değer kazanması ve güçlü tüketici güveni verisinin ekonomiye dair iyimserliği artırmasıyla dün yükseldi.

ABD’de dün gün boyunca işlemler dalgalı seyir izlerken, Nasdaq bir ara eksiye geçti. Yatırımcı tedirginliğine ilişkin izlenen bir gösterge olan CBOE Volatilite endeksi .VIX yüzde 7.1 düştü.

Yatırımcılar küresel meseleleri dikkatle izlemeyi dün de sürdürdüler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.