Dolar 2.2508 TL

dolar-4Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4.50 olarak bıraktı.

Banka, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 3,50, gecelik borç verme faiz oranını ise yüzde 7,75 olarak sabit tuttu.

Analistler bir haftalık repo ve gecelik borçlanma faizlerinde bir değişiklik olmayacağı görüşünü bildirirken, gecelik borç verme faiz oranlarının yüzde 8,00’e çıkacağını bildirmişlerdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında yapılan Para Politikası Kurulu kararları ile ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, kurulun politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 4,50 olarak sabit tutulduğu vurgulanan açıklamada, “Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 3.50, borç verme faiz oranı yüzde 7,75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 10,25olarak kalmıştır” denildi.

Açıklamada, yılın son çeyreğine dair açıklanan verilerin, yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğu belirtilirken, şu ayrıntılara yer verildi:

“Temkinli para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle kredi büyüme hızları kademeli bir yavaşlama eğilimine girmiştir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme eğiliminin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir.

Kurul son dönemde risk priminde gözlenen artışın enflasyon görünümü ve beklentiler üzerindeki yansımalarını dikkatle takip etmektedir. Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına ve döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkilerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Kurul, enflasyon görünümünü orta vadeli hedeflerle uyumlu hale getirmek amacıyla likidite duruşunun sıkılaştırılması gerektiğini belirtmiştir. Bu doğrultuda, ek parasal sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 (marjinal fonlama oranı) yerine yüzde 9 civarında oluşmasının sağlanması kararlaştırılmıştır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Merkez’in kararı öncesinde 2.2354 seviyesindeki dolar TL karar sonarsında ilk etapta 2.2691 seviyesine yükseldi. Açıklamaların devamında “bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 (marjinal fonlama oranı) yerine yüzde 9 civarında oluşmasının sağlanması kararlaştırılmıştır” detayı ile dolar TL yeniden 2.2508 seviyesine geldi. Sepet 2.66 seviyesini aştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.